Черноморието ни се сдоби с четири нови плажа
Четири нови плажа образува морето по Южното Черноморие. Новите пясъчни ивици се намират до Созопол, Маслен нос и близо до курорта Свети Влас. От областната управа в Бургас вече са започнали процедура по картотекирането на новите плажове, за да могат да бъдат давани на концесия.
Един от новите плажове се намира между курортните комплекси Слънчев бряг и Свети Влас, съобщи БНТ. До сега той не е фигурирал в регистрите и за това не е бил отдаван на концесия.
"Чакаме Министерството на регионалното развитие и благоустройството да приключи процедурата по нанасяне в кадастралните карти. Надявам се до месец това да приключи и да имаме възможност за новия летен сезон да обявим процедурите," заяви Константин Гребенаров - областен управител на Бургас
Плажната ивица се намира точно под бивш санаториум с голяма градина, която е единствената зелена площ, останала незастроена около комплексите. Местните хора се притесняват, че щом плажа бъде отдаден под наем, той ще бъде и застроен.
Всяка година 26 плажа в областта остават без наематели, заради високите концесионни такси. За да осигурят сигурността на летуващите тази година от областната управа са взели решение тези ивици да бъдат разделени на по-малки.
"Когато направим тези големи плажове на малки и ги разделим на две на три на четири и тогава за част от тези ивици ще има интерес. Тогава там ще има спасители, медицински пункт, ще има почистване," допълни Константин Гребенаров.
Въпреки всичко 6 плажни ивици и това лято ще останат недокоснати. Те се намират на труднодостъпни места или в защитени територии, което не позволява отдаването им под наем.
Междувременно еколози алармираха, че биоразнообразието в зона Калиакра е застрашено. Между 5 и 8% е унищоженото биоразнообразие в Калиакра. Това е резултатът от подробната инспекция, направена от еко експерти. Заключението ще влезе в доклад до Европейската комисия за състоянието на Натура 2000 в България. Той ще бъде завършен в края на март, а през юни ще бъде дискутиран в Брюксел.
Малко над 440 хиляди декара е територията на Натура зона Калиакра. Тя се простира от село Тюленово до северната част на пристанището на Балчик. Тези земи са известни като българската степ. Тук се намират находищата на повече от 20 редки и застрашени вида растения, между които теснолист божур, седефче, кавказки пелин. Учените обаче са разтревожени. 6 години след обявяване на зоната, теренните изследвания показват сериозни промени в ландшафта.
"Най-големият проблем е изграждането на ветрогенератори. Формално те заемат малък процент, но разпределяйки се върху голяма площ всъщност нарушават един значителен процент от територията", поясни Антоанета Петрова - директор на Ботаническата градина при БАН.
Ревизията на зона Калиакра показва около 5% унищожаване на защитените растения от строежа на ветрогенераторите. По-сериозното "изяждане" на територията е от строежите по Северното Черноморие.
В очакване на оценката от Европейската комисия, специалистите са категорични - след установеното намаление на защитените площи от Натура 2000 в района на Калиакра страната ни бързо трябва да предприеме възстановяване на границите им. В противен случай отново ни заплашва наказателна процедура.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Япония за първи път в историята си има обединена Национална разузнавателна служба
Свят |САЩ се сблъскват с най-високия брой случаи на зараза с морбили от началото на 90-те години на миналия век
Свят |За първи път от 4 г.: Социологически центрове в Русия отчетоха рекордно нисък рейтинг от 33 % за партията на Путин
Свят |Най-голямата евросделка от 4 г.: Основателят на Zara купи огромен бизнес център в Париж за 912 милиона долара
Компании |На фокус следващата седмица: Въпрос за 100 долара
Икономика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |25 безполезни, но много любопитни факти
Маркетинг |Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Автомобили |Времето: Силен вятър от запад носи дъжд и захлаждане
България |На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
На днешната дата |Елена Цонева-Папуджиева, управител и основател на PR Care
Без банери |Художници, учени, реки или птици: Гласувайте за дизайна на новите евробанкноти
Икономика |Гърците масово нямат средства за почивка, отсядат при роднини или ходят на къмпинг
Свят |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.