„Блумбърг”: България e рай за гръцкия бизнес

„Блумбърг”: България e рай за гръцкия бизнес

България може да е най-бедната страна в ЕС, но заради ниските данъци се превръща в привлекателно място за гръцкия бизнес, пише "Блумбърг".  За Йосиф Комнинакидис тя е убежище от дълговата криза в родната му Гърция, където е изгубил 30% от бизнеса си, който е за производство на дънки.

Той е изпълнителен директор на Intex на Staff Jeans & Co. Компанията има шивашка фабрика в град Раковски, който е на около 180 км. от границата с Гърция. Това е една от 2000-те гръцки компании, опериращи в България, 40% от тях са регистрирани от началото на годината, посочва изданието.

„Оперативните разходи в България са значително по-ниски в сравнение с Гърция, тъй като данъците и заплатите са по-ниски. Данъчните закони в България са много по-опростени, ясни и предсказуеми”, обяснява Комнинакидис.

Поради добрите условия за бизнес България е привлякла през годините компании като Coca-Cola Hellenic Bottling и Hellenic Petroleum, Fourlis Holdings SA, държаща правата на IKEA за региона, Jumbo, строителните  компании Ellaktor SA и Terna SA и др, пише „Блумбърг”.

Друга причина все повече гръцки фирми да отиват в България са съкращенията на държавните разходи, които предприе Гърция, с цел да намали огромния бюджетен дефицит.

Дългът на Гърция е около 160% от БВП, икономиката се сви с 4,4% през 2010 г., а безработицата расте непрекъснато, като в момента е около 16%.

Според атинската Фондация за икономически и промишлени проучвания фирмите в страната нямат стимул да инвестират, тъй като потреблението е много слабо.

Според данни на Фондацията около 80% от гърците смятат, че положението ще се влоши още повече.

От друга страна България има какво да предложи, смята „Блумбърг”  - корпоративният данък е 10%, което е най-ниското равнище в ЕС. Държавният дълг се равнява на 18% от БВП, като по-нисък е само в Естония и Люксембург. 

„Повечето от гръцките компании, регистрирани в България през тази година, отиват там, за да се възползват от по-ниските данъци или просто, за да купят по-евтини имоти и коли“, казва Панагиотис Коуцикос, председател на базираната в Атина Гръцко-българска търговска камара.

По данни на „Евростат” за периода 2000 - 2009 г. гръцките инвестиции в България са 7,63 млрд. евро. През 2010 г. са инвестирани 160 млн. евро.

Въпреки това България е изправена пред известни рискове, тъй като финансовата нестабилност на еврозоната може да засегне възстановяването на страната, посочва „Блумбърг”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ