Charlie Hebdo под морален обстрел заради карикатури на малкия Айлан
Френското сатирично списание Charlie Hebdo може да се сблъска със съдебни действия заради публикацията на серия от карикатури, подиграващи се със смъртта на 3-годишното сирийско момче Айлан Кюрди, пише британският вестник Daily Mirror.
Удавилото се дете се превърна в тъжен символ на бежанската криза, след като телцето му бе открито на плажа в Бодрум. Снимките със загиналото дете трогнаха целия свят и мнозина доразвиха темата със собствени колажи, в които заклеймиха причините за смъртта на Айлан и бездушието на политиците.
В последното си издание Charlie Hebdo обаче подхожда провокативно със серия шаржове, на които е изобразен Айлан, който лежи по лице в пясъка, а над него има надпис, гласящ „Толкова близо до целта”, и рекламна табела на McDonald’s, на която пише: „Две детски менюта на цената на едно.”
В друга карикатура от броя, изобразяваща смъртта на момчето, може да бъде прочетено: „Християните ходят по вода, а децата на мюсюлманите потъват.” Рисунката е озаглавена: „Доказателството, че Европа е християнска.”
В трета карикатура пък Айлан е нарисуван до оранжевия дракон Казимир, а над него пише: „Добре дошли на детския остров!”
Карикатурите са дело на известния художник и политически карикатурист Лоран „Рис” Сурисо. Те идват само 9 месеца, след като 12 души от екипа на френското издание загинаха в терористичен атентат срещу парижката редакция на Charlie Hebdo. Атаката бе отмъщение за публикуването на поредица от карикатури на пророка Мохамед.
Адвокатът Питър Хърбърт, който е и председател на Society of Black Lawyers и бивш заместник-председател на Metropolitan Police Authority, е сред многото, които смятат, че този път сатиричното издание прекрачи границата. Той нарича списанието „расистко и ксенофобско”, а карикатурите с Айлан – „идеологически несъстоятелни и представляващи моралния упадък на Франция”.
Хърбърт добавя, че Society of Black Lawyers ще докладва този ксенофобски акт на Международния криминален съд.
Мнозина потребители в социалните мрежи също изразиха възмущението си, наричайки карикатурите „отвратителни” и обвинявайки Charlie Hebdo в атака срещу „безпомощните, вместо срещу силните”.
Други предупреждават, че списанието се излага на риск от „опасни последици” заради решението карикатурите да бъдат публикувани.
Трагедията на Айлан предизвика съчувствени реакции в цял свят, а държави като Франция и Великобритания се зарекоха да приемат още хиляди бежанци.
Сатиричното списание продължи работа след терористичния акт от януари и оттогава е спечелило милиони от дарения и продажби. Много читатели обаче отбелязват, че качеството на изданието, което изпитваше финансови затруднения още преди атентата, продължава е пада.
Защитници на карикатурите пък смятат, че Charlie Hebdo използва расистки и религиозни стереотипи, за да осмива същите тези расистки и религиозни стереотипи.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.