Ердоган обеща да унищожи „вируса“ на заговора във всички държавни институции

Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че е възможно връщането на смъртното наказание в Турция, отменено през 2004 г. заради кандидатурата на страната за присъединяване към ЕС.
Ние ще унищожим „вируса“ на заговора във всички държавни институции, заяви Ердоган по време на церемония в джамията „Фатих“ в памет на жертвите по време на метежа, предават информационните агенции.
Много анализатори отбелязват, че Ердоган излиза след опита за преврат по-силен, поне засега. Още в разгара на сблъсъците той заяви, че метежниците ще платят „тежка цена“. Премиерът Йълдъръм добави, че „ще бъдат взети всички мерки“ срещу тези, които са „опитали да дискредитират“ нацията и че конституцията може да бъде променена, за да се върне смъртното наказание.
Ердоган получи възможност да нанесе най-тежкия си удар срещу „гюленистите“ или тези, които президентът обвинява за такива. Проповедникът Фетулах Гюлен, бивш съюзник и сегашен противник на Ердоган, който от идването му на власт живее в изгнание в Пенсилвания, отрича да има нещо общо с опита за преват.
Турската армия, втората по големина след американската в НАТО, наброяваща 510 600 военни, е гарант за светската демокрация от Ататюрк насам. От месеци обаче управляващите се изказват за промяна на конституцията. През април председателят на турския парламент и член на управляващата Партия на справедливостта и развитието (AKP) Исмаил Кахраман заяви, че принципът за секуларизъм трябва да бъде изваден от новата конституция, защото става въпрос за мюсюлманска страна. По думите му Турция трябва да има религиозна конституция, съобщи тогава ВВС.
Ердоган отдавна настоява за промяна на конституцията, с която парламентарното управление да бъде заменено от президентски режим.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Шефът на разузнаването на САЩ призова за произволни тестове на агенти с детектор на лъжата
Свят |Френският отбранителен сектор се нуждае от 15 млрд. евро, за да изпълни ангажиментите си към НАТО
Финанси |Китай използва изкуствен интелект, за да подмени мъж с жена във филм с еднополова сватба
Свят |EY: Компаниите търпят финансови загуби заради рисковете при внедряване на AI
Бизнес |Четвърт Век Съвършенство: Историята на Бова Кар и първото представителство на BMW в Бургас
Технологии | Технологии |Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
Наука и Здраве |Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Наука и Здраве |"За нас боклукът е злато": Как мафията превърна Неапол в депо за токсични отпадъци
Общество |Удар по сериалите: Турция задържа 19 популярни актьори и певци по дело за наркотици
Свят |Километрични опашки по бензиностациите и ограничения на покупките: Русия остава без гориво
Общество |От утре държавата ще глобява търговци за нарушения на Закона за въвеждане на еврото
България |Островът Ташироджима: Царството на котките
Любопитно |Борсов наблюдател: Нищо не може да спре възхода на Уолстрийт
Финанси | Коментари |ADVERTORIAL

Новоиздадените кредитни карти от Fibank са с още по-добри условия и атрактивни бонуси

Национална конференция за имотния пазар в еврозоната събира експерти, инвеститори и институции в София на 31 октомври

Коментари
Няма въведени кометари.