Гърция няма да плати, но има план „Б”
Гърция няма възможност да плати днес, в последния възможен срок задълженията си към МВФ в размер на 1, 6 млрд. евро. Това е заявил финансовият министър на страната Янис Варуфакис, цитиран от „Ройтерс”. Това означава, че след полунощ, МВФ може да обяви страната във фалит.
В същото време се появи информация от правителствени източници, че официална Атина има „План Б”.
„На предстоящия референдум гърците ще кажат своето „Не” на шантажа, наложен от Европа в нашите отношения. След което и банките ще отворят и всичко ще е наред. Ако нашето общество каже своето твърдо „Не” на този шантаж, но Европа не промени отношението си и не възобнови финансирането, ние имаме „План Б”. Липсата на пари от ЕС не е краят на света, има и други източници”, заявил министърът на производствените реформи, опазването на околната среда и енергетиката на Гърция Панайотис Лафазанис, предава ТАСС.
Той обаче отказал да съобщи подробности за въпросния „План Б” под претекст, че все още има надежда за ново споразумение.
„Вратата остава отворена за преговори, но програмата изтича в полунощ”, коментира на свой ред германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от „Ройтерс”. Към 17.00 ч. агенцията цитира ново нейно изявление, което гласи: „Днес не се очакват нови развития около Гърция.”
В същото време, според гръцки правителствени източници Атина е представила на кредиторите ново предложение за споразумение. Правителството предлага споразумение със срок от две години с Европейския механизъм за стабилност за пълното покриване на нуждите от финансиране на страната и преструктуриране на гръцкия държавен дълг. От предложението отсъства напълно МВФ, предава grreporter.
Според същите източници „от първия момент бяхме изяснили (б.р. гръцкото правителство), че решението за провеждане на референдум не е краят, а продължение на преговорите при по-добри условия за гръцкия народ. Гърция остава на масата на преговорите”.
По-рано гръцкият финансов министър Янис Варуфакис заяви, че референдумът ще се състои, защото целта на правителството е „да позволи на народа да изрази позицията си относно предложението на кредиторите и от следващия ден да поставим началото на изнамирането на устойчиво решение за гръцката икономика”.
„Ние сме тези, които казват „да” на еврото. Но за да кажем „да” ни е нужно устойчиво решение. Проблемът е, че предложението на кредиторите не е устойчиво”, коментира Варуфакис.
На закрито заседание с участието на депутати от Бундестага, германският финансов министър Волфганг Шойбле е заявил, че Гърция ще продължи да е член на Еврозоната дори ако отрицателният вот надделее на референдума в неделя, съобщава Bloomberg. Според анонимни източници, на които се позовава агенцията Шойбле допълнил, че „Европейската централна банка ще направи каквото е необходимо, за да защити еврото в случай, че гръцките избиратели гласуват в полза на отговор „не” на референдума”.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.