Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Япония се готви да възобнови дейността на най-голямата атомна електроцентрала в света близо 15 години след Фукушима
Япония направи последната стъпка към възобновяване на работата на най-голямата атомна електроцентрала в света, след като регионалното събрание на префектура Ниигата гласува вот на доверие на губернатора Хидео Ханазуми. Решението на практика отваря пътя за рестартиране на АЕЦ „Кашивадзаки-Карива“ (Kashiwazaki-Kariwa), почти 15 години след ядрената катастрофа във Фукушима, предава Ройтерс, цитирана от БТА.
Централата „Кашивадзаки-Карива“, разположена на около 220 километра северозападно от Токио, беше сред 54-те ядрени реактора, спрени след земетресението и цунамито през 2011 г., които доведоха до аварията в АЕЦ „Фукушима Дайичи“ (Fukushima Daiichi) – най-тежката ядрена катастрофа след Чернобил.
Оттогава Япония е възобновила работата на 14 от общо 33 реактора, които остават в експлоатация, в опит да намали зависимостта си от вноса на изкопаеми горива. „Кашивадзаки-Карива“ ще бъде първият реактор, управляван от „Токио Електрик Пауър Ко“ (Tokyo Electric Power Co, TEPCO), който отново ще влезе в експлоатация, след като същата компания управляваше централата във Фукушима.
Обществената телевизия Ен Ейч Кей (NHK) съобщи, че операторът обмисля рестартиране на първия от седемте реактора в комплекса около 20 януари. Говорителят на „Токио Електрик Пауър Ко“ Масакацу Таката заяви, че компанията остава твърдо решена да не допусне повторение на подобна авария и да гарантира безопасността на жителите на префектура Ниигата, като отказа да коментира конкретни срокове.
Преди гласуването около 300 протестиращи, предимно възрастни хора, се събраха пред сградата на префектурното събрание в Ниигата с плакати с надписи „Не на ядрената енергия“, „Против възобновяването на Кашивадзаки-Карива“ и „Подкрепете Фукушима“. По време на митинга участниците изпяха песента „Фурусато“ – национална песен за връзката с родното място.
Въпреки обещанието на „Токио Електрик Пауър Ко“ да инвестира 100 милиарда йени (около 641 милиона долара) в префектурата през следващите 10 години значителна част от местните жители остават предпазливи. Проучване, публикувано от префектура Ниигата през октомври, показва, че 60 процента от анкетираните не смятат, че условията за възобновяване на работата са изпълнени, а близо 70 процента се притесняват от експлоатацията на централата от същия оператор.
Сред протестиращите е и 52-годишната земеделска производителка Аяко Ога, която е напуснала района около Фукушима през 2011 г. заедно с около 160 000 други евакуирани. Тя заяви, че рискът от ядрена авария не може да бъде пренебрегнат, като допълни, че продължава да изпитва посттравматични симптоми от преживяното.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Германският финансов министър: Опасенията за недостиг на керосин са основателни
ЕС |Завръщането на древните семена: Наистина ли лимецът и спелтата са по-полезни от пшеницата и царевицата?
Наука и Здраве |Историята на Anthropic: От $0 до $800 млрд. за 5 години
Компании |Къде в Европа подкрепата за електромобилите е най-силна?
Автомобили |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Иран отново затвори Ормузкия проток
Свят |Времето: Облачно, ветровито и дъждовно
България |БНБ пуска нова възпоменателна монета за 150-годишнината от Априлското въстание
Общество |200-годишен съвет за това как да привлечете скептиците на своя страна
Техники за успех |Завръщането на древните семена: Наистина ли лимецът и спелтата са по-полезни от пшеницата и царевицата?
Наука и Здраве |Къде в Европа подкрепата за електромобилите е най-силна?
Автомобили |На фокус следващите седем дни: Уорш, преговори за мир и влошаване на икономическата среда
Икономика |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.