Бизнес перспективи: Ядрените планове на Европа остават на заден план заради скок при зелената енергия

Бизнес перспективи: Ядрените планове на Европа остават на заден план заради скок при зелената енергия

Дните едва наскоро започнаха да стават по-дълги, но производството на възобновяеми енергийни източници вече е толкова силно, че принуждава ядрените реактори в Европа да правят скъпи корекции.

Слънчевата енергия ще наводни мрежата на региона и ще доведе до рязък спад на цените на електроенергията през следващите месеци, принуждавайки атомните централи да намалят производството. Франция, която има най-големия капацитет за ядрена енергетика на континента, намали производството на някои реактори през последните дни, като добави към дебата дали производството на възобновяеми източници трябва да бъде ограничено, за да се запази жизнеспособността на други критични енергийни източници.

Ядрените централи са построени, за да бъдат работните коне на енергийната система, винаги включени, осигурявайки голяма част от стабилния капацитет. В продължение на десетилетия те са правили това, но с толкова много зелена енергия, която вече е на пазара, те не са в състояние да продават толкова много електричество, колкото преди. Това ги прави по-малко рентабилни за управление и води до риск от затваряне, въпреки че те са стратегически активи в повечето страни, разглеждани като необходими за постигането на целите за климата, пише Блумбърг.

„Възобновяемите енергийни източници вероятно ще имат много по-голямо въздействие върху европейските ядрени операции през следващите месеци, отколкото в миналото“, казва Стафан Берг, ръководител на анализите в Bodecker Partners AB – съветник за комунални услуги. „Ще видим много повече часове с отрицателни цени и те ще се увеличат само през пролетта.“

Променливи мощности

Между 2021 г. и 2024 г. инсталираният слънчев капацитет в Европейския съюз приблизително се удвои, особено след като енергийната криза подчерта опасността от разчитането на вносни изкопаеми горива. Метеорологичните модели, междувременно, сочат за силно слънчево производство през следващите месеци.

Но възобновяемите енергийни източници не винаги са налични и силното затишие на вятъра тази зима послужи като напомняне защо все още е необходимо стабилно производство от други източници, като например атомни електроцентрали.

Никъде ударът не се усеща по-силно, отколкото във Франция, където около 70% от електроенергията все още идва от 57 атомни реактора. Въпреки че реакторите са адаптирани, за да могат да реагират на колебанията в търсенето, увеличаващите се колебания подхранват политически дебат относно необходимостта от ограничаване на производството на възобновяеми енергийни източници. Националният надзорен орган проучва дали увеличеното използване на слънчева и вятърна енергия допринася за физическите щети на застаряващите растения.

През март броят на почасовите цени на електроенергията под нулата е нараснал с 88% във Франция спрямо година по-рано, като същевременно се е удвоил в Германия, според данни на Epex Spot SE. В същото време спредът между върхове и спадове в рамките на един и същи ден също се очаква да се увеличи.

„Промяната в мощността не е тривиално събитие“, се казва в доклад на Жан Касабианка, генерален инспектор по ядрена безопасност и радиационна защита в държавния ядрен оператор Electricite de France. „Непредсказуемостта и краткото предизвестие на тези силни модулации нарушават планирането на дейностите, планираната поддръжка и периодичните тестове.“

Именно когато търсенето е ниско, главно през пролетта и лятото и още повече през почивните дни, скокът на слънчевата мощност причинява най-много смущения. Спадът в цените на електроенергията, наблюдаван през тези периоди, изяжда приходите на EDF в критичен момент, когато трябва да увеличи инвестициите в електрически мрежи и нови реактори.

"Вече виждаме огромни разлики в цените в рамките на един и същи ден и за ядрените оператори е наистина трудно да се ориентират. Това е нарастващ проблем за тях", отбелязва Берг.

Според индустриалния консултант Kpler SAS, който проследява работата на електроцентрали и друга енергийна инфраструктура, EDF е трябвало да намали атомното производство средно с 4 гигавата на ден през март – два пъти повече от година по-рано.

Още по-на север в Швеция ядрената енергия представлява около 30% от електроенергията на страната. Държавният оператор Vattenfall AB посочи в доклада си за устойчивост за 2024 г., че реакторите са „изправени пред нарастваща конкуренция от производството на възобновяеми енергийни източници“ и собствениците на ядрени енергийни мощности сега рутинно коригират производството, ако цените паднат под производствените разходи.

В Испания, която има седем реактора, енергийната компания Endesa SA намали производството до 70% в началото на април в своя блок Asco-1, за да компенсира скока в производството на слънчева енергия и ниското търсене през уикенда, споделя говорител на компанията.

Френското правителство се опитва да се бори с това развитие чрез ограничаване субсидиите за нови покривни фотоволтаични проекти, както и чрез намаляване на стимулите за произведената от слънчеви и вятърни паркове енергия, когато цените станат отрицателни.

Операторът на френската електрическа мрежа изпрати писмо до доставчици, производители и търговци през последните дни, в което очертава напрегнатата ситуация.

„Трябва да се извърши значително развитие в областта на гъвкавостта на производството и търсенето“, каза този месец Софи Мурлон, ръководител на енергетиката и климата във френското министерство на околната среда. „Ако е необходимо, можем да коригираме подкрепата за възобновяеми енергии и за някои гъвкавости“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ