Цената на газа падна под 1000 долара за първи път от 26 октомври

Икономика

Цената на газа в Европа в хода на днешните продажби падна под 1000 долара за хиляда кубика за първи път на 26 октомври насам. Това сочат данните на лондонската борса ICE, цитирани от международните информационни агенции. Общото намаление на цените от началото на деня е около 7%.

Стойността на януарските фючърси на хъба TTF в Нидерландия пък падна до $999,6 за 1000 кубика.

Данните на най-голямата борса в Европа за природен газ показват, че от 15 декември насам цената на синьото гориво всекидневно се понижава. Тогава за мегаватчас тя беше 134,77 евро или 1435 долара за 1000 куб. метра.

Една от основните причини за намалението на цената на синьото гориво е,  че степента на запълване на европейските подземни хранилища остава много висока за този период. Сега те са запълнени на 83,18%. Това е с 10,27 процентни пункта повече отколкото в средното на тази дата за последните пет години. В момента в газохранилищата са нагнетени около 90 милиарда куб. м газ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва отбелязва Деня на победата с парад на Червения площад при засилени мерки за сигурност
Седемтте чудеса на света: Археолози откриха на морското дъно 80-тонни камъни от Александрийския фар
Иран подготвя отговор на мирния план на Тръмп, Рубио разкритикува НАТО
Путин с остри критики към НАТО в речта си за Деня на победата
Тръмп заяви, че „може“ да премести американски войски от Германия в Полша
Тръмп отправи недоказани обвинения срещу Конго за мигранти и затворници
Петер Мадяр поема премиерския пост в Унгария след изборната победа над Виктор Орбан
Фрази, които манипулаторите използват, за да получат това, което искат