Цените на петрола са се насочили към втори седмичен ръст

Икономика

Цените на петрола се повиши в ранната търговия в петък и са напът да регистрират втори седмичен ръст поради засилените страхове, че конфликтът Израел-Хамас може да се разпространи в Близкия изток и да наруши доставките на петрол от един от най-важните региони на добив в света, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,89 долара, или 0,96%, до 93,27 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1 долара, или 1,12%, до 90,37 долара за барел.

И двата сорта са напът да отбележат втора седмична печалба, тъй като експлозията в болница в Газа тази седмица и очакваното сухопътно нахлуване на израелските войски засилиха страховете от разпространение на конфликта в Близкия изток.

„По-голямото безпокойство остава, че ескалацията на напрежението, която вероятно ще видим по отношение на IDF (израелските отбранителни сили), навлизащи в Газа този уикенд, означава, че рискът за суровия петрол е към по-високи цени“, каза анализаторът на IG Тони Сикамор.

Израелският министър на отбраната Йоав Галант каза на войските, събрани на границата с Газа в четвъртък, че скоро ще видят палестинския анклав „отвътре“, което предполага, че очаквана сухопътна инвазия може да наближава.

САЩ прихванаха ракети, изстреляни от Йемен към Израел, каза Пентагонът, добавяйки към безпокойството от разширяването на конфликта.

Цената на петрола също се подкрепя от прогнозите за разширяващ се дефицит през четвъртото тримесечие, след като водещите производители Саудитска Арабия и Русия удължиха съкращенията на доставките до края на годината.

На пазара се отразяват и ниските запаси, особено в Съединените щати. Вашингтон се стреми да закупи 6 милиона барела суров петрол за доставка до Стратегическия петролен резерв през декември и януари, тъй като продължава плана си за попълване на аварийните запаси, съобщи Министерството на енергетиката на САЩ в четвъртък.

Отделно, временно премахване на петролните санкции на САЩ срещу Венецуела, която е страна от ОПЕК, е малко вероятно да изисква промени в политиката от страна на групата производители от ОПЕК+ за момента, тъй като възстановяването на производството вероятно ще бъде постепенно, са казали представили на организацията пред Ройтерс.

„Перспективата за повече венецуелски петрол не допринесе много за облекчаване на опасенията за прекъсвания на доставките в Близкия изток“, посочиха анализатори от ANZ Research в бележка до клиентите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 7 юни. Имен ден празнуват Валери и Валерия
Никол Пашинян: Напрежението с Русия има изкуствен характер
Премахването на оградата около незаконните строежи в местността Баба Алино започна
Избирателната активност в Армения достигна 33,84% към 14:00 ч.
Великобритания подготвя план за поддръжката на подводниците на Кралския флот
Времето: Интензивни валежи в част от Стара планина, Рило-Родопската област и по морето
Парадоксът и потенциалът на имотния пазар в Хавана в условия на криза
Хиляди мозъчни сканирания разкриват тревожна последица от нощните смени