Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Експерт прогнозира разпад на ОПЕК+ и срив на цените на петрола до 35$ за барел
Влиятелният алианс на производителите на петрол ОПЕК+ може да се разпадне, ако единството около политиката за добива се пропука. Това заяви пред Си Ен Би Си Пер Лекандер, управляващи партньор на инвестиционната група Clean Energy Transition.
Според него разпадането на ОПЕК+, която включва Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и ключови съюзници, като Русия, би довело до срив на цените на петрола до 35 долара за барел.
„В един разрастващ се пазар времето е ваш приятел. Просто трябва да изчакате малко и нещата ще се стегнат и ще се подобрят. В един западащ пазар времето е ваш враг. Трябва да продължите да съкращавате, съкращавате и съкращавате“, коментира той.
„Помните последното решение на ОПЕК – саудитците го направиха сами. Така че бих каза, че прогнозата ми е вярна и съм много сигурен, че ще се разпадне (ОПЕК)“, добави той.
ОПЕК+ намалява производството на петрол от ноември насам. Цените на петрола, които се понижиха рязко от началото на годината, се търгуваха леко нагоре в четвъртък следобед. Към 15:15 часа българско време сортът Брент се търгува за 83,72 долара за барел, а WTI – за 79,64 долара за барел. Двата бенчмарка са поскъпнали с 12% от началото на месеца.
„Имаше период през 90-те години и в началото на новото хилядолетие, когато предлагането беше толкова голямо, че не можеха да вдигнат цената, но през повечето време цената на петрола от 1974 г. насам беше изкуствено твърде висока“, каза Лекандер.
„Ако картелът не може да работи, бих казал, че в краткосрочен план отивате на 35 долара, а в средносрочен вероятно на 45 долара“, добави той.
Групата ОПЕК+ се опита да се дистанцира от обвиненията в картелно поведение, заявявайки, че нейните политики са насочени към глобалните доставки, а не към конкретни фиксирани цени. Въпреки това някои държави от Близкия изток в коалицията, които силно зависят от приходите от изкопаеми горива, изброяват допускания и прогнози за цената на петрола в националните си бюджетни планове.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.