Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Енергийният министър: България е изцяло подсигурена с горива
Ние сме изцяло обезпечени с природен газ. Имаме заявки, които се изпълняват и в момента по тръбопроводите от Азербайджан, и купени карга в началото на месеца, които ще достигнат до терминалите за втечнен газ на 26 и на 27 юни. Това каза енергийният министър Жечо Станков пред журналисти в кулоарите на провеждащата се днес в столичния "Гранд хотел Милениум София" кръгла маса "Financing the Stone".
"Това, което бе обезпокоително, беше затварянето на протока (Ормузкия проток - бел. авт.), което повлия на борсовите цени на петрола. Лично съм спокоен от случващото се през последните часове. Надявам се всички конфликти да бъдат решавани на масата на преговорите. Това, което виждам в реакцията на световните пазари през последните 12 часа, е, че цената на петрола сорт "Брент" падна с повече от 10 процента, което е също успокоително", заяви той.
Жечо Станков увери, че държавата е изцяло подсигурена с горива - бензин, дизел и пропан бутан, а от Министерството на енергетиката са в постоянна връзка с представителите на Българската петролна и газова асоциация.
Относно цените на дребно на горивата, министърът очаква да наблюдаваме обратния процес на поевтиняване, след като те се повишиха с между 3 и 7 стотинки.
По темата за радиационния фон и какво показват замерванията, Жечо Станков посочи, че радиационният фон се измерва на всеки 4 часа от страна на българските власти, а държавата получава и регулярна информация от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) за случващото се извън България.
"За момента всичко е нормално и нямаме никакви притеснения. Българските граждани трябва да бъдат също спокойни", каза министър Станков.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Започва реконструкцията на над 50-годишно трамвайното трасе по бул. „Княгиня Мария Луиза“
Общество |The New York Times: Двама милиардери са ключовите играчи в амбициите на САЩ за покоряване на Луната
Свят |Новите миграционни правила на ЕС влизат в сила, но прилагането им вече буди съмнения
ЕС |Депозити в нови валути с високи лихви в супер приложението на tbi bank
Финанси | Advertorial |ЕС нареди на Meta да даде безплатен достъп на конкурентни AI модели до WhatsApp
Технологии |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Времето: Слънчево, топло и ветровито
България |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |Радев: Слагаме край на предоставянето на въоръжение от българската армия за Украйна
България |Ройтерс: Пет държави в ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещи членки
ЕС |Петролът леко поевтинява въпреки новата ескалация на напрежението между САЩ и Иран
Енергетика |Асен Василев: Свръхдефицитът ни е наложен превантивно за 2026 г. и е нарушение на регламента
Политика |ADVERTORIAL
Депозити в нови валути с високи лихви в супер приложението на tbi bank
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Коментари
Няма въведени кометари.