ЕСО и американска агенция подписаха договор за финансиране на проучване за енергиен коридор Изток-Запад

ЕСО и американска агенция подписаха договор за финансиране на проучване  за енергиен коридор Изток-Запад

Договор между Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) и Електроенергийния системен оператор (ЕСО ЕАД) за безвъзмездно финансиране на предпроектното проучване за изграждане на енергиен коридор Изток-Запад бе подписан днес в Министерски съвет в присъствието на министър-председателя Димитър Главчев, министъра на енергетиката Владимир Малинов, посланика на САЩ в България Кенет Мертен и други официални лица.

Планира се инициираният от ЕСО проект да свързва електропреносните мрежи на Турция, България, Гърция, Република Северна Македония, Косово, Албания и Черна гора, с възможност да достигне и до Италия, предаде БТА. 

Подобряването на трансграничния преносен капацитет и възможността за обмен в реално време на енергията, произведена от възобновяеми източници в региона, е от ключово значение за ефективно оползотворяване на зелената енергия и изпълнение на целите, свързани с декарбонизация и зелена трансформация.  

Договорът за безвъзмездно финансиране на стойност близо 1,5 млн. долара беше подписан от изпълнителните директори на ЕСО Ангелин Цачев и на Агенцията за търговия и развитие на САЩ Ено Т. Ебонг.

Изпълнението на проекта, ако предпроектното проучване покаже неговата жизнеспособност, следва да увеличи трансграничния капацитет на България с над 2000 мегавата на границите на България с участващите страни в коридора Изток-Запад. 

Премиерът Главчев отбеляза, че за България това сътрудничество е ключово от гледна точка на приоритетите в енергийната сфера и успешното осъществяване на зелената трансформация: "В рамките на предпроектното проучване ще бъде направен икономически и технически анализ на необходимостта от развитие на електропреносната мрежа и увеличаване на трансграничния капацитет на границите на България с Румъния, Гърция, Турция и Република Северна Македония. Ще даде възможност за ефективно оползотворяване на зелената енергия, произведена в региона и ще съдейства за успешното изпълнение на нашите приоритети, свързани с декарбонизацията на икономиката и Зелената сделка".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Данъчен проблем: Шефът на Ferrari ще полага една година общественополезен труд
Имение с отстъпка: Свалят 25 млн. долара от цената на бившия дом на Рики Мартин
Световните петролни компании съкращават работни места поради ниските цени на "черното злато"
На днешната дата, 10 септември. Рождениците днес
Велосипедист покорява планините в това поразително видео
Добрите екипи са по-важни от добрите идеи
Goldman Sachs ще управлява пенсионни активи на Shell за 40 милиарда долара
"Хитачи" открива нов завод за железопътни вагони на стойност 100 милиона долара близо до Вашингтон