Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Естония въвежда данък върху съхранението на запаси от газ
От 1 май 2023 г. в Естония ще влезе в сила постановление, регулиращо плащането за резерва на природен газ, с което ще се финансира управлението на държавния резерв на синьо гориво, съобщи естонското министерство на икономиката.
"Миналата година Естонският държавен резервен център (Eesti Varude Keskus - EVK) получи задача от правителството да формира държавния резерв за природен газ. Въпреки нестабилната ситуация на газовите пазари, EVK изпълни задачата - с помощта на шест търга, за първи път за естонската държава беше образуван стратегически резерв на газ. Ако е необходимо, той може да покрие потреблението за няколко месеца от отоплителния сезон", каза министърът на икономиката Риина Сикут.
Разходите, свързани със съхранението и управлението на стратегическите газови запаси, се покриват от данъка върху запасите от природен газ. Мрежовият оператор добавя съответната такса към фактурата за мрежова услуга, представена на потребителя, а операторът от своя страна я плаща на Естонския държавен резервен център. Размерът на таксата, отразена в сметката на потребителя, зависи от обема на потреблението и според ЕВК е приблизително 0,5% от крайната сметка за газ на потребителя.
През 2023 г. ставката на резервното плащане без ДДС е 0,4 евро за MWh. Например, ако едно домакинство харчи 200 евро на месец за газ и потреблението е 2,5 MWh, тогава към сметката на този потребител ще бъде добавена такса от 1 евро плюс ДДС.
Целта на стратегическия газов резерв на Естония е да осигури непрекъснато снабдяване в случай на мащабни прекъсвания на доставките. Обемът на газовия резерв е 1 терават(TWh), което отговаря на 28% от прогнозираното потребление за новия годишен период на потребление. EVK съхранява стратегически запаси от газ в подземно хранилище в Инчулканс, Латвия.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
PayPal ще интегрира Agentic Commerce Protocol в ChatGPT
Технологии |Омбудсманът иска спешни мерки заради липсата на формула за изчисляване на парното
Политика |Банките от еврозоната затягат достъпа до кредити поради търговски рискове, показва проучване на ЕЦБ
Финанси |Месечна прогноза: От -5 до +25 градуса през ноември
България |Как приливите създадоха първите градове?
Любопитно |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 27 октомври до 2 ноември
Хороскоп |България и „Райнметал“ подписаха договор за изграждане на завод за барут и боеприпаси
България |Съветът за съвместно управление договори ротацията на председателя на парламента
България |Новата икономика: Биткойн миньорите пренасочват вниманието си към AI
Икономика |Румен Радев: България трябва да има ясно и открито лице на управление
България |„Лукойл“ ще продаде международните си активи
Енергетика |Енергийният министър: Сигурността на доставките на горива за страната е гарантирана
България |Бил Гейтс смекчи позицията си по отношение на „климатичната катастрофа“
Свят |ADVERTORIAL
Eксперти от ЦИЕ ще анализират имотния пазар в еврозоната на конференцията „Inspire to Higher 2025“ на 31 октомври
Коментари
Няма въведени кометари.