Главният изпълнителен директор на „Стелантис“ критикува ревизирания климатичен план на ЕС

Икономика

Ревизираният климатичен план на Европейския съюз не създава условия за икономически растеж и няма да стимулира допълнителни инвестиции в автомобилния сектор, заяви главният изпълнителен директор на „Стелантис“ (Stellantis NV) Антонио Филоза пред в. Файненшъл таймс.

„Този пакет не върши работа“, посочва Филоза в интервюто, публикувано вчера, като подчертава, че в него „липсват спешните мерки, необходими за възстановяване на растежа в европейския автомобилен сектор“. Според Антонио Филоза при липса на растеж е „много трудно да се мисли за повече инвестиции“ в Европа.

Гъвкавост, но несигурност за индустрията

Той направи тези коментари след като по-рано тази седмица Европейският съюз се оттегли от на практика пълната забрана за автомобили с двигатели с вътрешно горене и предложи по-голяма гъвкавост за производителите в прехода към по-чист транспорт. Решението беше взето след месеци натиск от страна на автомобилната индустрия.

Въпреки това според Филоза предложенията оставят производителите и доставчиците изложени на редица фактори извън техния контрол, сред които изискванията за използване на „зелена“ стомана и възобновяеми горива, с цел компенсиране на продължаващите продажби на ограничен брой автомобили с двигатели с вътрешно горене.

Липса на незабавни стимули за електрически превозни средства

В интервюто за Файненшъл таймс Филоза отбелязва, че липсват достатъчно незабавни мерки за подпомагане на прехода към електрически ванове и други търговски превозни средства. Според него различните договорки и изключения, свързани с гъвкавостта около планираната забрана на бензиновите и дизеловите автомобили през 2035 г., създават несигурност относно практическата осъществимост на политиките.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Член на УС на БНБ: По всичко изглежда, че отиваме към неблагоприятния сценарий за инфлацията
Лунната мисия с четирима астронавти „Artemis II“ на NASA се завърна успешно на Земята
Благодатният огън слезе на Божи гроб в Йерусалим, за втори път БПЦ няма делегация
Заседание на кризисния щаб COBRA: Великобритания се подготвя за протести заради скока на цените
Неизвестно за известните: Търговец на юфка става "Крал на перлите" и главен бижутер на императора в Япония
Тръмп: САЩ ще отворят Ормузкия проток „доста скоро“, но няма да е лесно
Времето: Облачно, ветровито, на много места и дъждовно
Един наръчник за перфектните комбинации от цветове