Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|КЕВР: Токът за бита може да поскъпне с повече от 3,6% от 1 юли
Токът за бита може да поскъпне с повече от планираните 3,6% заради заповед на служебния министър Росен Христов в последните дни на мандата му. Това заяви председателят на КЕВР Иван Иванов пред парламентарната Комисия по енергетика.
По план увеличението на тока през новия регулационен период трябваше да бъде със средно с 3,6%, което е 4 пъти по-малко спрямо годишната инфлация, изтъкна Иванов.
В последните дни на поста си, обаче, служебният министър Росен Христов е пуснал на пазара електроенергия от ТЕЦ "Марица изток 2", която е два пъти по-скъпа и сега цената ѝ влиза в общия микс, уточни Иван Иванов, цитиран от БНТ.
Все още се е ясно с колко ще е допълнителното поскъпване на тока като изчисленията предстои да бъдат направени, допълни председателят на КЕВР.
От "Продължаваме Промяната" определиха действията на Росен Христов като саботаж. Венко Сабрутев от ПП-ДБ нарече обявеното от Иван Иванов като "гръм от ясно небе". Сабрутев заяви, че ще изчакат изчисленията на регулатора с колко допълнително ще се повиши цената на тока и ще се търсят опити за компенсацията ѝ, за да не се отрази на потребителите. Според него единственият вариант в момента е това да стане със средства от Фонда за енергийна сигурност.
Докладът за дейността на КЕВР за 2022 г. съдържа 141 страници. Пред ресорната парламентарна комисия председателят на регулатора Иван Иванов посочи, че решенията са били консервативни с цел запазване сигурността на енергийната система на България.
Цената на газа ние не я определяме, посочи Иван Иванов. КЕВР само утвърждава цената. Тя плътно следва цената на холандската борса и тази от Азербайджан, което позволява цената на газа да е умерена, добави шефът на енергийния регулатор.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Липсващият фактор на въздействащия маркетинг
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей
На днешната дата |Българските газови резерви: Между мита и реалността
Енергетика |Над 1500 са глобите за тротинетки и АТВ в Бургас до момента
България |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Енергетика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Българските газови резерви: Между мита и реалността
Енергетика |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Над 1500 са глобите за тротинетки и АТВ в Бургас до момента
България |Липсващият фактор на въздействащия маркетинг
Маркетинг |21-годишен ислямист е заподозрян за снощния атентат в Берлин, станал под носа на над 2000 полицаи
Свят |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.