Кой, какво и как (ще) плати на Газпром?

Кой, какво и как (ще) плати на Газпром?

През последните месеци енергийните компании, базирани в ЕС, се опитваха да осмислят неясните и дори противоречиви указания на Брюксел за това дали плащането на руски газ в рубли представлява нарушение на санкциите на ЕС.

Досега в три държави от ЕС доставките на руски газ са спрени заради отказа на техните енергийни компании да изпълнят руския указ от 31 март, който изисква плащанията за газ от „неприятелски страни“ да се извършват през две сметки в руската Газпромбанк – едната в съответната чуждестранна валута, разписана в договорите (евро или долари) и една в рубли за окончателно конвертиране на преведените плащания. Но много повече енергийни компании извършват доброволно плащания през руски банкови сметки, пише днес POLITICO. Всички настояват, че тези плащания са в съответствие със санкциите на ЕС.

Противоречивите указания на ЕС открехнаха вратата

В предварителни писмени правни указания, изпратени до 27-те членки на ЕС, Комисията предупреди, че методът на плащане на газ „ще доведе до нарушаване“ на санкциите на ЕС. Но през април ЕК уточни, че санкциите „не забраняват откриването на сметка в Газпромбанк“. Въпреки това се предполага, че купувачите могат да поискат от руската страна „да изпълни своите договорни задължения по същия начин, както преди приемането на указа“.

Въпреки настояванията за по-точна информация, ЕК не се ангажира с категорична позиция дали сметките в рубли ще нарушат санкциите на ЕС. Генералният директор на Комисията по енергетика Дите Юул-Йоргенсен посочи пред дипломати в средата на май, че ЕК е посъветвала компаниите да не отварят сметка в рубли, като се въздържа да нарече това „нарушение” на ембаргото. Еврокомисарят само е уточнил - в случай че Газпромбанк конвертира евро или долари в рубли, без компанията от ЕС изрично да поиска това, действието може да попадне извън правоприлагащата юрисдикция на ЕК. Тази седмица неин говорител отказа да "коментира подробностите от дискусиите със страните-членки".

Руското правителство заяви , че ще публикува пълен списък на чуждестранните компании, които са открили сметки в рубли в Газпромбанк още тази седмица. Междувременно POLITICO публикува следната информация:

Компании, които отказаха да изпълнят указа на Путин

PGNiG, Полша: Компанията отхвърли схемата за плащане в рубли на 12 април. Доставките бяха спрени на 27 април. Може да заведе дело за възстановяване на доставките по договор.

Булгаргаз, България: Плащането е отказано. Доставките бяха спрени на 27 април.

Gasum, Финландия: Финландското правителство отхвърли новия метод на плащане на 28 април. Доставките бяха спрени на 21 май.

Компании, които все още се колебаят

GasTerra, Нидерландия: Компанията отказа да даде подробности за договора си с Газпром. От там коментираха, че липсата на яснота за санкциите е „много досадна“ и ги принуждава „постоянно да предприемат всякакви сценарии". От GasTerra заявиха за POLITICO, че ситуацията все още е неясна. Правителствената позиция е, че няма и не може да санкционира откриването на сметка в рубли без ясно послание от Брюксел, че това би било в разрез с наложеното ембарго. „Нидерландия поиска от ЕК да изясни насоките, нуждаем се от повече яснота, за да знаем как да прилагаме санкциите”, изтъкна говорител на Министерството на икономическите въпроси.

Компании, които плащат през Газпромбанк

Това са компании плащат и получават руски газ, но подробностите от споразумението им с доставчика Газпром и дали са открили сметка в рубли, не са публични.

MVM, Унгария:  "Ние плащаме в евро, Газпромбанк го конвертира и превежда сумата към Газпром Експорт”, обясни външният министър на Унгария Петер Сийярто. Той добави, че сключеният през септември нов договор позволява плащанията да се извършват в алтернативна валута.

VNG, Германия: „Ще платим сумата по фактурата в евро по сметките в Газпромбанк в съответствие с планираната процедура. Предполагаме, че конвертирането в рубли няма да предизвика никакви затруднения... откриването на сметката премина напълно гладко“, обявиха от компанията.

RWE, Германия:  „Ние сме готови за плащане в евро и открихме съответна сметка. Следователно действаме в съответствие с европейските и германските разпоредби“, категоричен е говорител на енергийната фирма.

Uniper, Германия: „Uniper откри сметка в Газпромбанк и съгласно договора и в съответствие с новия механизъм плаща в евро”, изтъкна говорености за съвместимо с договора плащане в евро към тази сметка в съответствие с новия механизъм за плащане“, изтъкна Клаус-Дитер Маубах, главен изпълнителен директор на енергийната компания.

Engie, Франция: "Engie е в преговори с Газпром за промяна на схемата за плащане. Групата е предприела необходимите стъпки, за да е готова да изпълни финансовите си задължения в съответствие с европейските санкции."

Eni, Италия:  Eni е в процес на откриване на две сметки – едната в евро, другата в рубли, в Газпромбанк, като предпазна мярка. 

OMV, Австрия:  OMV е въвела „процес на плащане, отговарящ на санкциите, който гарантира, че доставките на газ ще бъдат платени навреме“.

ЧЕЗ, Чехия: „Направихме плащането в евро в съответствие с препоръката на Европейската комисия. Няма да коментираме подробности“, заяви говорител на фирмата.

SPP, Словакия:  „Словакия е платила априлската фактура в евро в съответствие с валидния договор... въз основа на становището на ЕС, че такова плащане не е нарушение или заобикаляне на санкциите“, обясниха от Министерство на икономиката.

Geoplin, Словения:  Geoplin "се договори с руския партньор за процедура на плащане, която е в съответствие с договора и в същото време в рамките на мерките и препоръките на институциите на ЕС", категоричен е директорът на компанията Ваня Ломбар.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е получил срок от 100 дни да разреши военният конфликт
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа