Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Десет международни компании подадоха обвързващи оферти в рамките на обявения от „Булгаргаз“ ЕАД търг за доставка на втечнен природен газ на терминала в Александруполис, Гърция за месеците януари и февруари 2025 г. Интерес за участие в тръжната процедура заявиха рекорден брой международни участници. За доставка на втечнен природен газ през месец януари 2025 г., е избрана компанията от Великобритания „BPGas Marketing Limited”, а за месец февруари 2025 г. - един от водещите производители на LNG от САЩ - „Venture Global Commodities“.

„Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни от Съединените американски щати и Европа. Заявеният интерес и изборът на две от най-големите международни компании доказват значимия интерес към газовия пазар у нас и в региона“, коментира енергийният министър по повод приключването на търга.

Това е последният етап от тръжната процедура, която „Булгаргаз“ ЕАД обяви в края на месец август 2024 г. за доставка на общо 5 товара (5 000 000 MWh) втечнен природен газ в рамките на резервирания си капацитет на терминала в Александруполис. Припомняме, че първият търг беше за доставка на природен газ през месец октомври, вторият – за месеците ноември и декември, а третата процедура бе за доставки през януари и февруари 2025 г.

С успешното приключване и на трите търга са гарантирани сигурни и достъпни доставки на природен газ за българските битови и индустриални потребители за настоящия есенно-зимен сезон, отбелязват от министерството на енергетиката.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Киев: Русия е струпала 110 000 войници близо до стратегически важен украински град
Путин е готов да съкрати военните разходи на Русия на фона на опасенията от рецесия
Финансовият министър иска криминализиране на подпомагането на деца за участие в онлайн залагания
В Будапеща ще се състои ежегодният гей парад въпреки официалната забрана
Тръмп прекрати търговските преговори на САЩ с Канада, помрачавайки надеждите за нови споразумения
Променят движението в центъра на София до 8 юли заради протести срещу еврото
Джеф Безос се ожени за Лорън Санчес на пищна церемония във Венеция
Иран погребва висши командири и ядрени учени, убити в конфликта с Израел