МС одобри споразумение със САЩ за изграждането на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй"

МС одобри споразумение със САЩ за изграждането на нова ядрена мощност в АЕЦ Козлодуй

МС одобри споразумение със САЩ за изграждането на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй"

Министерският съвет одобри на днешното си заседание проект на споразумение между правителствата на Република България и Съединените американски щати за сътрудничество по проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и ядрената програма за граждански цели на  България.

С решение на Народното събрание от януари 2023 г. се възлага на Министерския съвет да проведе преговори и да сключи междуправителствено споразумение с правителството на САЩ за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“ с технология АР 1000.

Проектът на споразумение подлежи на ратификация от Народното събрание.

Документът има за цел да създаде рамка за задълбочаване на сътрудничеството по проекта за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“ и ядрената програма за граждански цели в Република България въз основа на принципа на взаимната изгода и като се вземат предвид общите интереси и цели на двете държави, посочват от правителствената пресслужба, цитирана от БНТ.

Вече започнахме процедурата по оценка на въздействие върху околната среда и за блок 8 на АЕЦ "Козлодуй". Това заяви междувременно министърът на енергетиката Румен Радев по време на Международна ядрена конференция, която се провежда  в София. По думите му целта е към 2034 г. България да има присъединена към мрежата и функционираща част от новите мощности от блок 7 на АЕЦ "Козлодуй", както и около 2-3 години по-късно да има и работещ блок 8 на атомната ни централа.

"Разполагаме с площадка, разполагаме с инфраструктура, но планираме и допълнително изграждане на инфраструктура за тази площадка 2, така че и тя да е подходяща, а не само за блок номер 7", заяви министър Радев, цитиран от БТА. Той припомни, че технологията, която е избрана за блоковете 7 и 8 в АЕЦ "Козлодуй", е AP 1000. Той допълни, че това е продължение на усилията, които се полагат и на междуправителствено ниво между САЩ и България. Министърът информира, че вече има мандат за подписване на междуправителственото споразумение между България и САЩ. Радев се надява това да стане в рамките на следващия месец.

"Всички текстове са съгласувани и уточнени между партньорите", изтъкна министърът на енергетиката. Радев уточни, че това споразумение не се фокусира само върху избора на ядрения остров и на тази технология, но и позволява по-широко сътрудничество в обмена на знания, опит, информация, развитие на кадри, допълнителни технологии. Освен това ще се развиват и взаимни проекти в частта на преработката и дългосрочното съхранение на високорадиоактивни отпадъци.

 България е в една от челните позиции в енергетиката и с възможност да бъде сред първите страни, които да въведат технологията AP 1000, каза изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов по време на конференцията. Той изтъкна, че целият свят се преустройва, като това се случва и в енергетиката, и затова България трябва да бъде "в крак" с това време.

Николов допълни, че в ядрената енергетика се осъществява ренесанс, защото към този момент тя е беземисионна.

"Смятам, че се намираме на прав път и се надявам този път да го извървим до края", заяви още изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ