Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът не намира единна посока на фона на икономическите данни от Китай
Цените на петрола не намират единна посока в ранната търговия във вторник, след като Китай отчете най-слабият икономически растеж от близо половин век, докато промяната на страната в политиката за COVID-19 в края на 2022 г. все още подкрепя надеждите за възстановяване на търсенето на гориво през тази година, пише Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,26 долара, или 0,315, до 84,72 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,53 долара, или 0,66%, до 79,33 долара за барел, като тези данни са от петък, тъй като в понеделник в САЩ честваха Деня на Мартин Лутър Кинг.
„Суровият петрол Брент поскъпна с близо 10% през последните 10 дни, тъй като оптимизмът относно повторното отваряне на Китай подкрепи позитивните нагласи. Въпреки това, перспективите за останалата част от глобалната икономика са несигурни“, казаха стоковите анализатори на ANZ в клиентска бележка.
ANZ също така отбеляза скок в доставките на суров петрол от Русия, който натежава на пазара, като износът по море се повиши до 3,8 милиона барела на ден миналата седмица - най-високото ниво от април.
Брутният вътрешен продукт на Китай нарасна с 3% през 2022 г., регистрирайки второто най-лошо представяне от 1976 г., тъй като последното тримесечие беше силно засегнато от строгите ограничения срещу разпространението на коронавируса и спада на пазара на имоти.
Лошите икономически данни все още надминават по-ранните прогнози на анализаторите, тъй като отмяната на политиката на Пекин за нулев COVID през декември подкрепи потреблението.
Данните от вторник също показаха, че производството на петролни рафинерии в Китай през 2022 г. е спаднало с 3,4% спрямо година по-рано, което е първият годишен спад от 2001 г. насам, докато дневният дебит на петрол през декември се е повишил до второто най-високо ниво за 2022 г.
„С по-силен край на 2022 г., отколкото очаквахме, плюс индикации за по-силни разходи на дребно напред, перспективите за растеж на БВП през 2023 г. се подобриха в сравнение с предишните ни прогнози“, каза Айрис Пън, главен икономист на ING за Китай.
Но Пън предупреди, че Китай все още е изправен пред значителни насрещни ветрове, включително вероятни рецесии в Съединените щати и Европа тази година.
В проучване, публикувано на годишната среща на върха в Давос, две трети от анкетираните икономисти от частния и публичния сектор заявяват, че очакват глобална рецесия тази година, като около 18% я смятат за „изключително вероятна“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.