Петролът поевтинява на фона на призивите на Тръмп за намаление на цените на ОПЕК

Петролът поевтинява на фона на призивите на Тръмп за намаление на цените на ОПЕК

Цените на петрола се понижиха в ранната понеделник, след като президентът на САЩ Тръмп призова ОПЕК да намали цените следвайки обявяването на широкообхватни мерки за увеличаване на производството на петрол и газ в САЩ през първата му седмица на поста, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,50 долара, или 0,64%, до 78,00 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,48 долара, или 0,64%, до 74,18 долара за барел.

В петък Тръмп повтори призива си към Организацията на страните износителки на петрол да намали цените, за да навреди на руските приходи от продажба на петрол и да помогне за прекратяване на войната в Украйна.

„Един от начините да го спрем бързо е ОПЕК да спре да прави толкова много пари и да намали цената на петрола... Тази война ще спре веднага“, каза Тръмп.

Тръмп също заплаши да удари Русия „и други участващи страни“ с данъци, мита и санкции, ако скоро не бъде сключено споразумение за прекратяване на войната в Украйна.

Руският президент Владимир Путин каза в петък, че той и Тръмп трябва да се срещнат, за да обсъдят войната в Украйна и цените на енергията.

„Те се позиционират за преговори“, каза Джон Дрискол от базираната в Сингапур консултантска компания JTD Energy, като добави, че това създава нестабилност на петролните пазари.

По думите му петролните пазари вероятно са малко изкривени в посока надолу поради политиките на Тръмп, насочени към увеличаване на добива в САЩ, докато той се стреми да осигури задгранични пазари за американския суров петрол.

„Той ще иска да вземе част от пазарния дял на ОПЕК, така че в този смисъл той е нещо като конкурент“, каза Дрискол.

Въпреки това ОПЕК и нейните съюзници, включително Русия, все още не са реагирали на призива на Тръмп, като делегатите от ОПЕК+ посочват вече въведен план за започване на увеличаване на добива на петрол от април.

Миналата седмица и двата бенчмарка отчетоха първия си спад от пет седмици, тъй като опасенията относно санкциите срещу Русия отслабнаха.

„Тъй като крайната цел на санкциите е да намалят приходите от руски петрол, ние предполагаме, че западните политици ще дадат приоритет на максимизирането на отстъпките за руските барели пред намаляването на руските обеми“, посочиха анализатори на Goldman Sachs в бележка.

Все пак анализаторите на JP Morgan казаха, че известна рискова премия е оправдана, като се има предвид, че близо 20% от глобалния флот на Aframax в момента е изправен пред санкции.

„Прилагането на санкции върху руския енергиен сектор като лост в бъдещи преговори може да върви и в двете посоки, което показва, че премията за нулев риск не е подходяща“, добавиха те в бележка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Джей Ди Ванс отхвърли мироопазващия план на Стармър и Макрон за Украйна
Politico: Емисари на Тръмп са имали тайна среща в Киев с Юлия Тимошенко и опоненти на Зеленски
Зеленски благодари на България за подкрепата на Украйна
Макрон: Русия се превърна в заплаха за Франция и Европа
Желязков: Ще предложим неусвоените от нас средства по ПВУ да бъдат използвани за отбрана
Промяна на фискалните правила може да върне Германия отново на водещото място в Европа
Германия обяви, че е достигнала лимита на оръжейни доставки за Украйна от запасите на Бундесвера
Три фрази, които на всяка цена трябва да избягвате при воденето на преговори