Петролът поевтинява поради ръста на запасите в САЩ и намалението на цените от Саудитска Арабия

Петролът поевтинява поради ръста на запасите в САЩ и намалението на цените от Саудитска Арабия

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в четвъртък след нарастване на запасите от бензин и дизел в САЩ и намаляване на юлските цени на Саудитска Арабия за азиатските купувачи на суров петрол, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,03 долара, или 0,05%, до 64,83 долар за барел.  Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,13 долара, или 0,21%, до 62,72 долара за барел.

Петролът поевтиня с около 1% в сряда, след като официални данни показаха, че запасите от бензин и дестилати в САЩ са нараснали повече от очакваното, отразявайки по-слабото търсене в водещата световна икономика.

В допълнение към тази слабост при търсенето, Саудитска Арабия – най-големият износител на петрол в света, намали юлските си цени за азиатските купувачи на суров петрол до почти най-ниското ниво от четири години.

„Въпреки че саудитското намаление беше по-малко от очакваното, това предполага, че търсенето е слабо, въпреки навлизането в пиковия период на търсене“, посочиха анализатори на ANZ в бележка до клиенти.

Намаляването на цената от Саудитска Арабия следва хода на ОПЕК+ през уикенда за увеличаване на производството с 411 000 барела на ден за юли. ОПЕК+ се състои от членове на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници като Русия.

Стратегията на лидерите на групата ОПЕК+ Саудитска Арабия и Русия е отчасти да накажат свръхпроизводителите и да си върнат пазарния дял, съобщи Ройтерс.

Слабите икономически данни за САЩ и текущите развития в търговските отношения между САЩ и Китай също повлияха на цените на петрола, каза независимият пазарен анализатор Тина Тенг.

„Просто казано, лошата световна икономическа траектория помрачи перспективите за търсенето“, коментира тя. „Пазарите внимателно следят за напредък в търговските преговори между двете водещи икономики в света.“

Данните в сряда показаха, че секторът на услугите в САЩ се е свил за първи път от близо година през май, докато предприятията са плащали по-високи цени за суровини, което показва, че американската икономика продължава да е в опасност от бавен растеж и висока инфлация.

На търговския фронт, президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в сряда, че китайският лидер Си Дзинпин е твърд и че постигането на сделка с него е „изключително трудно“, разкри търканията между Пекин и Вашингтон, след като Белият дом повиши очакванията за дългоочакван телефонен разговор между Си и Тръмп тази седмица.

Междувременно Канада подготви възможни ответни мерки, а Европейският съюз отчете напредък в търговските преговори, след като новите американски тарифи за стоманата и алуминия предизвикаха още повече смущения в световната икономика и добавиха неотложност към преговорите с Вашингтон.

„Несигурността, подхранвана от променящата се позиция на президента Тръмп по отношение на тарифите, засили опасенията от глобално забавяне на икономиката“, посочи в бележка анализаторът Оле Хансен от Saxo Bank.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп за $1.5 млрд. фалира, представял 700 индийски програмисти за AI алгоритъм
Мъск обяви тотална война: Тръмп е в досиетата Епстийн
Тръмп: Може би е по-добре да оставим Украйна и Русия да се борят известно време
Златен дъжд: Кои са най-печелившите акции от европейския отбранителен сектор?
Времето: Жълт код за силни валежи и гръмотевични бури в 9 области
Tesla загуби $150 млрд. от оценката си заради кавгата между Тръмп и Мъск
Регулаторите подписаха споразумение срещу спекулата преди въвеждането на еврото у нас
Митове и реалност: Ще плаща ли България чужди дългове, когато влезе в еврозоната?