Петролът поскъпна на фона на спада на запасите в САЩ и по-слабия долар

Петролът поскъпна на фона на спада на запасите в САЩ и по-слабия долар

Цените на петрола поскъпнаха в ранната търговия в сряда на фона на спада в запасите от суров петрол в САЩ и по-слабия щатски долар, но опасенията, че ОПЕК+ ще остави добива непроменен на предстоящата си среща и слабите данни за Китай ограничават печалбите, пише Ройтерс.

Към 8:40 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,66 долара, или 0,79%, до 83,69 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,52 долара, или 0,66%, до 78,72 долара за барел.

Подкрепа за повишаване на цените осигуриха данните, че запасите от суров петрол в САЩ са паднали с около 7,9 млн. барела през седмицата, приключила на 25 ноември, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник.

Запасите от бензин са се увеличили с около 2,9 млн. барела, докато запасите от дестилат са се нараснали с около 4,0 млн. барела.

Официалните данни се очакват от Администрацията за енергийна информация на САЩ по-късно днес.

Лека подкрепа дойде и от по-слабия щатски долар. Председателят на Федералният резерв Джеръм Пауъл ще говори за икономиката и пазара на труда на събитие на Brookings Institution в сряда, като инвеститорите ще търсят улики за това кога Фед ще забави темпото на своите агресивни повишения на лихвените проценти.

„Енергийните пазари не оценяват правилно колко устойчива остава глобалната икономика и тази седмица можем да видим ревизия нагоре с показанията за БВП на САЩ за третото тримесечие“, каза старши анализаторът Едуард Моя в OANDA в клиентска бележка.

Слабата ликвидност и цялостната липса на обеми на търговия към края на годината също могат да подкрепят пазара, твърди Вирендра Чаухан от Energy Aspects.

От страна на предлагането, ОПЕК+ вероятно ще запази политиката за добив на петрол непроменена на срещата в неделя, казаха пет източника от ОПЕК+, въпреки че два източника смятат, че е вероятно да се обмисли допълнително намаляване на производството, за да се подкрепят цените.

„Ралито на петрола се изчерпа след съобщенията, че ОПЕК+ може в крайна сметка да запази стабилен добив. Нараснаха очакванията те да обмислят сериозно намаляване на добива“, добави Моя.

Групата се среща, тъй като забавящите се икономики и строгите мерки срещу разпространението на COVID-19 в Китай удрят търсенето на петрол, докато наближаващата забрана на Европейския съюз за внос и тавана на цените на Г-7 за руския суров петрол повдигат въпроси относно предлагането.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Киев: Русия е струпала 110 000 войници близо до стратегически важен украински град
Путин е готов да съкрати военните разходи на Русия на фона на опасенията от рецесия
В Будапеща ще се състои ежегодният гей парад въпреки официалната забрана
Финансовият министър иска криминализиране на подпомагането на деца за участие в онлайн залагания
Тръмп прекрати търговските преговори на САЩ с Канада, помрачавайки надеждите за нови споразумения
Променят движението в центъра на София до 8 юли заради протести срещу еврото
Джеф Безос се ожени за Лорън Санчес на пищна церемония във Венеция
Иран погребва висши командири и ядрени учени, убити в конфликта с Израел