Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се възстановяват, след като вчера Брентът достигна 11-месечно дъно
Петролът се възстанови в раната търговия във вторник, след като предходната сесия достигна 11-месечно дъно, докато инвеститорите оценяват потенциална корекция на производството от големите производители на петрол, които трябва да имат ключова среща тази седмица, пише Ройтерс.
Към 8:50 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,30 долара, или 1,56%, до 84,49 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,19 долара, или 1,54%, до 78,43 долара за барел.
Брентът се понижи с 0,5% предишния ден, след като се срина с повече от 3% до 80,61 долара по-рано през сесията, достигайки най-ниското си ниво от 4 януари.
Въпреки че пазарът вече се коригира след рязък спад, информацията, че ОПЕК+ сериозно ще обмисли допълнителни съкращения на производството на предстоящите си срещи, похдранва допълнително ценовия скок, посочиха в бележка анализатори от Haitong Futures.
„Въпреки че това е само предположение, не е официалното изявление на ОПЕК, то все пак отразява краткосрочните пазарни настроения и вероятно ще бъде повратната точка за цените на петрола“, казаха те.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзниците, включително Русия, известни под общото название ОПЕК+, се готвят да проведат среща на 4 декември. Анализаторите от Eurasia Group предполагат, че отслабеното търсене от Китай може да стимулира ОПЕК+ да намали добива.
ОПЕК+ започна да понижава целта си за добив с 2 милиона барела на ден през ноември с цел да подкрепи цените на петрола. Но страхът от унищожаване на търсенето в Китай поддържа натиска върху пазара въпреки спада на новите случаи на заразени с COVID-19 в понеделник.
„Мечи настроения към цените на петрола се разпространяват в Азия поради опасенията за спад в търсенето в Китай, докато протестите през уикенда породиха страхове за въздействието върху китайската икономика“, каза Тошитака Тазава, анализатор във Fujitomi Securities Co Ltd.
Пазарите също така оценяват въздействието на предстоящия западен таван на цените на руския петрол.
Представители на Г-7 и дипломати от Европейския съюз обсъждат таван между 65 и 70 долара за барел, с цел ограничаване на приходите за финансиране на военната офанзива на Москва в Украйна, без да се нарушават световните петролни пазари.
Но правителствата на ЕС не успяха да се споразумеят в понеделник за тавана, като Полша настоява той да бъде по-нисък от предложеното от Г-7, казаха дипломати.
Таванът на цените трябва да влезе в сила на 5 декември, когато влиза в сила и забраната на ЕС за внос на руски суров петрол.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.