Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпна след обрата на Тръмп по отношение на митата за Гренландия
Цените на петрола леко се повишиха в ранната търговия в четвъртък, след като коментари на президента на САЩ Доналд Тръмп доведоха до спад на напрежението с Европа заради амбицията му за поемане на контрол над Гренландия, пише Ройтерс. Прекъсванията в доставките от две големи находища в Казахстан и по-добрите перспективи за търсенето през 2026 г. оказаха подкрепа на цените.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,10 долара, или 0,15%, до 65,14 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,03 долара, или 0,05%, до 60,59 пункта.
Двата сорта поскъпнаха с повече от 0,4% в сряда, следвайки ръст от 1,5% предходния ден, след като производителят от ОПЕК+ Казахстан спря добива на своите нефтени находища Тенгиз и Корольов поради проблеми с разпределението на електроенергията.
Също в сряда Тръмп намекна, че вече се вижда потенциална сделка за Гренландия, като същевременно изключи използването на сила за придобиване на острова.
Пактът за Гренландия би намалил рисковете от търговска война между САЩ и Европа и е в подкрепа на световната икономика и търсенето на петрол, каза Мингю Гао, главен изследовател по енергетика и химикали в China Futures Co Ltd.
„В същото време Съединените щати не изключват евентуална военна намеса в Иран, което също подкрепя цените на петрола“, каза Гао.
Тръмп заяви в сряда, че се надява да няма по-нататъшни военни действия на САЩ в Иран, но добави, че Съединените щати ще действат, ако Техеран възобнови ядрената си програма.
На фона на рамката за споразумение Гренландия и намаляващата перспектива за действия в Иран, цените на петрола би трябвало да се задържат около нивото от 60 долара, каза Тони Сикамор, анализатор в онлайн брокера IG.
На пазара помогна и ревизираната прогноза за по-висок растеж на световното търсене на петрол през 2026 г. в последния месечен доклад на Международната енергийна агенция за пазара на петрол, което предполага малко по-малък пазарен излишък тази година.
Запасите от суров петрол и бензин в САЩ се повишиха, докато запасите от дестилати спаднаха миналата седмица, съобщиха пазарни източници в сряда, позовавайки се на данни от Американския петролен институт.
Запасите от суров петрол са се увеличили с 3,04 милиона барела през седмицата, приключила на 16 януари, според данни на API.
Запасите от бензин са се увеличили с 6,21 милиона барела, докато запасите от дестилати са намалели с 33 000 барела, съобщиха източниците, цитиращи API.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.