Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Рязък спад на цените на петрола след обявяването на новите мита на Тръмп
Цените на петрола се понижиха рязко в ранната търговия в четвъртък, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви нови мита, за които инвеститорите се опасяват, че ще предизвикат глобална търговска война, която ще ограничи икономическия растеж и търсенето на горива, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 1,83 долара, или 2,44%, до 73,12 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,86 долара, или 2,59%, до 69,85 долара за барел.
В сряда Тръмп разкри минимални мита от 10% върху повечето стоки, внасяни в Съединените щати – най-големият потребител на петрол в света, с много по-високи мита върху продукти от десетки страни, давайки тласък на глобалната търговска война, която заплашва да повиши инфлацията и да парализира икономическия растеж на САЩ и света.
„Съобщението за митата в САЩ очевидно хвана пазарите неподготвени. Спекулациите преди обявяването предполагаха плоска ставка от 15-20%, но окончателното решение беше по-агресивно“, посочи в имейл Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG.
„За цените на петрола фокусът сега се измества към перспективите за глобален растеж, които вероятно ще бъдат преразгледани надолу поради тези по-високи от очакваното тарифи“, добави той.
Вносът на петрол, газ и рафинирани продукти беше освободен от новите мита, съобщи Белият дом в сряда.
„Знаем, че ще бъде отрицателно за търговията, икономическия растеж и следователно за растежа на търсенето на петрол. Но не знаем колко лошо ще бъде, тъй като ефектите стават ясни малко по-късно“, каза Бярне Шийлдроп, главен анализатор на суровините в SEB.
В сряда анализаторите на UBS намалиха своите прогнози за цените на петрола с $3 барела за периода 2025-2026 г. до $72 за барел, позовавайки се на по-слаби фундаментални показатели.
Търговци и анализатори сега очакват по-голяма нестабилност на цените в близко бъдеще, тъй като тарифите може да се променят.
Засилвайки мечите настроения, данните от Администрацията за енергийна информация (EIA) в сряда показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили 6,2 милиона барела миналата седмицa – значително над прогнозирания от анализаторите спад от 2,1 млн. барела.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 17 юни. Имен ден празнуват Мануил, Емануил, Емануила, Емануела
На днешната дата |Rolls-Royce сключи сделка за изграждане на малки ядрени реактори в Швеция
Компании |Президентът на FIFA посети съблекалнята на Иран и подкрепи играчите
Спорт |Крахът на социалния консерватизъм и опасностите пред Европа
Общество |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |На днешната дата, 17 юни. Имен ден празнуват Мануил, Емануил, Емануила, Емануела
На днешната дата |Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Компании |Цитат на деня
Цитат на деня |"Уникредит Булбанк" и Банка ДСК държат най-много от парите на държавните институции
България | Advertorial |Русия пуска свой колайдер
Свят | Advertorial |Коренна промяна на валутния пазар
Финанси | Advertorial |Rolls-Royce сключи сделка за изграждане на малки ядрени реактори в Швеция
Компании |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.