Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Росен Христов: Цените на природния газ би трябвало да намалеят още през февруари
Смело мога да кажа, че сме постигнали пълна диверсификация и ще има стабилност на доставките на природен газ. Това заяви в ефира на bTV министърът на енергетиката Росен Христов. Коментарът му дойде по повод подписването на споразумението между "Булгаргаз" и турската държавна енергийна компания "Боташ" за достъп до терминалите за втечнен газ и газопреносната мрежа в Турция.
"За пръв път от години, след многократни опити, успяхме да договорим с турската страна мащабно сътрудничество. Това на практика се случи след срещата на президента Румен Радев с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Последните условия са били финализирани на 24 и 25 декември в Истанбул. Сделката наистина е мащабна и е от голямо значение за България, тъй като всички знаете, че проблемите с доставка на газ не са свързани с количествата газ, а с липсата на инфраструктура", посочи енергийният министър.
По думите му, цените на природния газ би трябвало да намалеят още през февруари. "Трябва да усетим веднага ефекта и от сделката с Турция, тъй като още февруари започваме да разтоварваме танкери там. Имаме възможност да договаряме допълнителни доставки на по-ниски цени с доставчиците, тъй като имаме осигурени терминали за разтоварване. Договорът е за 13 години, като от следващата година имаме да разтоварваме по 14 танкера на година", обясни Христов.
Енергийният министър обясни и условията, при които домакинствата ще получават до 15 000 лв., ако изградят собствена фотоволтаична система.
"Държавната помощ до 15 000 лв. за домакинствата за собствени фотоволтаици ще се отпуска на хората при вече изградена и платена система, тоест средствата ще се възстановяват. Инвестицията обаче ще се прави, след като проектът е одобрен и е ясно, че при реално изградена система държавата ще покрие разхода. Общата стойност на програмата е 240 млн. лв., а първият транш за първите одобрени проекти е 80 млн. лв.", обясни Росен Христов.
Кандидати за финансиране могат да бъдат всички български граждани със собствено жилище и с желание да заменят старите източници като печка, котел или камина – системи на твърди горива, които замърсяват. Програмата позволява финансиране до 1960 лв. (100% субисидиране) на системи за отопление на вода и до 15 000 лв. (70% субсидиране) на фотоволтаици за собствено потребление до 10 киловатчаса. Проектите, с които се кандидатства за държавната помощ, ще се одобряват по точкова система. Първи средства ще получат тези, които имат най-много точки.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.