САЩ се превръщат в ключов доставчик на LNG за Европа

САЩ се превръщат в ключов доставчик на LNG за Европа

САЩ се превръщат в ключов доставчик на LNG за Европа

САЩ ще се превърнат в най-големия доставчик на втечнен природен газ (LNG) в Европа, ако вносът на газ от Русия остане ограничен през следващите години. Такъв е изводът от анализ на Института по енергийна икономика (EWI) към Университета в Кьолн, цитиран от Clean Energy Whire. В проучването, поръчано от Асоциацията на газовата индустрия Zukunft Gas е записано, че „при всички сценарии вносът на LNG от САЩ се увеличава в сравнение с 2021 г. и достига 40%-ен дял от общия внос на ЕС, ако няма доставка от Русия“.

Авторите на доклада проследяват въздействието на различни хипотези върху бъдещето търсенето и предлагането на търговията с газ и цените на едро през 2026 г. и 2030 г. „В този случай ЕС става един от най-важните пазари за природен газ от САЩ, заедно с Азия.“, изтъкват авторите. Според тях реализирането на нови проекти за втечняване в САЩ е предпоставка за увеличаване на износа на втечнен природен газ, но очакваният спад в европейското търсене в средносрочен до дългосрочен план поради действията в областта на климата води до значителна несигурност за необходимите инвестиции.

Европа може само в ограничена степен да увеличи обемите на внос от свързани с тръбопроводи източници на доставки като Норвегия, Азербайджан или Алжир. Очаква се Норвегия да увеличи производството си до 2028 г., но след това ще претърпи спад в производството. Вероятно вносът от северноафриканските страни износителки ще намалее, тъй като тяхното вътрешно търсене ще се увеличи. Катар може да увеличи износа си за Европа, но вече е обвързал голяма част от наличните обеми с азиатски вносители в дългосрочни договори. „Възможният допълнителен внос за ЕС от други страни износители на LNG, като Австралия или Канада, няма да е значителен, тъй като те обслужват предимно азиатския пазар“, прогнозират изследователите. Те очакват спад на цените от 2024 г.

Войната в Украйна постави в дневния ред усилията за диверсификация на доставките на газ в Европа, далеч от руския внос. Германия има добре развита тръбопроводна мрежа за природен газ и е свързана с терминали за внос в съседни страни, но не разполага със собствено пристанище за директно получаване на LNG . В допълнение към един или повече фиксирани наземни терминали, правителството планира да наеме пет плаващи терминала в краткосрочен план, два от които могат да бъдат инсталирани още тази зима.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ