Шолц: Причината за намалените газови потоци не е техническа

Шолц: Причината за намалените газови потоци не е техническа

Шолц: Причината за намалените газови потоци не е техническа

Русия е готова да използва „измислени причини“, за да попречи на енергийните доставки на Европа, заяви германският канцлер Олаф Шолц след инспекцията на газовата турбина в Мюлхайм вчера. Посещението му е на фона на подготовката на Германия за евентуално пълно спиране на търговията с природен газ с най-важния доставчик на страната, коментира Clean Energy Wire.

„Никакви технически причини“ не пречат на връщането на пълния капацитет на ключовия тръбопровод Северен поток-1, подчерта канцлерът по време на посещение на газова турбина в съоръжение на Siemens Energy, която беше в основата на политически спор между Берлин и Москва. Шолц заяви, че търговията с газ с Русия може да бъде прекратена изцяло, след като Германия изгради своя собствена инфраструктура за втечнен природен газ. Той допълни, че производството на енергия от въглища вероятно ще се увеличи значително в краткосрочен план, но подчерта, че по-бързото разширяване на производството от ВЕИ е най-доброто дългосрочно решение за облекчаване на предизвикателствата с енергийните доставки.

Германският канцлер посочи Русия за отговорна за настоящия спад в търговията с газ между двете страни. Според него това е „възможна прелюдия към още по-голямо намаление, което би влошило европейската енергийна криза”.

По време на посещението в западната част на Германия, където временно се съхранява газовата турбина, превърнала се в център на търговския спор от няколко седмици, Шолц заяви, че машината е успешно ремонтирана и „е готова да бъде използвана по всяко време”. Канцлерът опроверга твърденията на руската държавна газова компания "Газпром", че машините не работят и следователно са виновни за по-ниските газови потоци през морския тръбопровод Северен поток-1, които в момента са около 20% от пълния капацитет.

Шолц подчерта, че няма „технически причини“ за забавяне на разполагането на турбините и че икономическите санкции, наложени на Русия, изрично изключват търговията с газ. „Нищо не пречи на транспортирането на тази турбина до Русия“ – „някой просто трябва да каже „Искам да я имам“, посочи той, добавяйки, че са получени всички необходими лицензи и документи за преместване на машината до мястото на нейното използване.

Газпром през юни заяви, че Siemens Energy не е върнал турбината навреме след рутинна поддръжката в Канада, като по този начин оправда намаляването на намалените потоци през ключовия офшорен тръбопровод, след като Русия вече намали или спря потоците към Европа през други два тръбопровода през Полша и Украйна.

Шолц благодари на правителството на Канада „за готовността им да помогнат на Германия“. Канада изигра важна роля в доказването, че руското правителство блъфира и че не съществуват технически причини за забавеното разгръщане на турбината.

Намаляването на газовите потоци предизвика сериозни опасения за възможно пълно спиране на търговията с газ между Русия и Европа, ход, който може да разстрои германските и европейските планове за съхранение на газ за предстоящата зима и да доведе до недостиг и разпределяне на доставките на изкопаеми горива.

Говорител на Siemens също потвърди, че компанията не открива видима техническа причина, поради която Газпром използва само една от петте действащи турбини на Северен поток -1, които вече са в Русия, добавяйки, че доставката на допълнителната турбина от Германия може да бъде извършена незабавно. Компанията заяви, че ще продължи да поддържа диалога с Газпром, въпреки различията по въпроса за функционалността на турбината.

Канцлерът потвърди позицията на правителството, че паралелният офшорен тръбопровод Северен поток-2 няма да влезе в експлоатация с аргумента, че Северен поток-1 и други съществуващи тръбопроводи ще имат достатъчно капацитет, за да покрият търсенето, ако бъдат използвани напълно. Шолц увери, че правителството се е подготвило за пълно спиране на газовите потоци от Русия още преди Москва да започне инвазията си в Украйна, позволявайки на страната бързо да осъществи „пълен обрат по отношение на предишните газови търговски отношения с Русия“.

Цялото търсене на газ може да бъде покрито от други източници, по-специално чрез доставки на втечнен природен газ (LNG), след като страната изгради своя собствена инфраструктура за внос, дори ако това би довело до „високи цени“ за изкопаемото гориво, което е необходимо главно за отопление сгради и промишлени производствени процеси. Първите нови LNG терминали на северното крайбрежие на Германия ще бъдат готови не по-късно от началото на 2023 г.

С оглед на алтернативите на природния газ за поддържане на енергийната система на Германия стабилна, Шолц предполага, че „много“ централи за каменни въглища ще възобновят работата си през следващите месеци и ще осигурят енергия за отопление и производство. Въпреки това, освен намалените газови доставки, бавното внедряване на ВЕИ и мрежова инфраструктура биха довели до затруднения.

Евентуално удължаване на живота на трите оставащи ядрени централи в страната ще зависи от резултатите от така наречения стрес тест на Министерството на икономиката и климата, който има за цел да оцени дали и как реакторите ще облекчат възможни проблеми със стабилността на мрежата, породени от сегашната криза в доставките на газ.

Шолц подчерта, че сега Германия помага на други страни от ЕС, които се опитват да покрият нуждите си от електричество с излишната енергия, генерирана в страната. Той се дължи отчасти на високото производство на енергия от ВЕИ, което покрива малко по-малко от половината от цялото производство на електроенергия в страната през първите шест месеца на годината.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ