Американският суров петрол удари 6-годишно дъно

Американският суров петрол удари 6-годишно дъно

Фючърсите на американския суров петрол на Нюйоркската фондова борса се сринаха до най-ниската си стойност от 6 и половина години насам, съобщава Reuters.

Причините са пренасищане на пазара, затваряне на рафинерии, забавяне на промишления и икономически растеж в Азия и ескалиращите опасения, че търсенето от страна на Китай може да намалее след девалвацията на юана.

Цената на черното злато достигна $41,35 за барел в електронната търговия на NYMEX. Това е най-ниското ниво от началото на март 2009 година.

Вчера стойността му падна с над 3% заради информация, че петролният запас в Кушинг, Оклахома се е увеличил с над 1,3 милиона барела в седмицата преди 11 август.

Робин Бийбър, директор и технически анализатор на PMV Oil Associates в Лондон, казва, че американският суров петрол (West Texas Intermediate или WTI) се е отдалечил значително от Брент, който се търгува за около $49 за барел.

Това се дължи отчасти на поредица затваряния на нефтопреработвателни заводи, които подринаха търсенето в САЩ. Най-голямата рафинерия на BP PLC в Уайтинг, Индиана, която произвежда по 413 500 барела на ден, намали капацитета си с 2/3 заради теч, чиято поправка ще отнеме поне месец.

Анализатори очакват цената на WTI да се срине още.

„Най-ниските цени от шест години насам може да не са достатъчни, за да се натиснат спирачките на американския производствен ръст“, се казва в доклад на ANZ. „Американските шистови играчи в момента активно намаляват разходите си, а някои ще са на печалба дори при цена от 30 долара за барел“.

От гледна точка на търсенето, вносът на суров петрол от Китай остава стабилен, докато властите се възползват от ниските цени, за да натрупат стратегически резерви, а потребителите продължават да харчат, въпреки забавянето на икономическия ръст.

 

   

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ