Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борисов: Искаме рестарт на „Набуко”
Искаме да възстановим проекта за газопровода „Набуко” и заедно с азербайджанския президент Илхам Алиев ще го представим пред Европейската комисия. Това заяви премиерът Бойко Борисов на съвместния брифинг с азербайджанския държавен глава.
„България беше изключително лоялен член на ЕК, изпълнихме всички законови разпоредби на Третия енергиен проект. Днес с президента Алиев ще отидем заедно и пред ЕК ще представим проекта за възстановяване на „Набуко", каза Бойко Борисов.
Според него, приятелството между България и Азербайджан дава голяма сигурност в дългосрочен аспект, че това, което говорят днес, ще бъде подкрепяно от правителствата занапред, предаде БГНЕС. „Това е диверсификация. Така и Европа ще бъде деверсифицирана и се надявам в лицето на ЕК да срещнем пълна подкрепа”, каза още Борисов.
Той съобщи, че вицепремиерът Дончев заедно с министъра на енергетиката и азербайджанските колеги ще работят по практическото изграждане на Южния газов коридор.
От своя страна президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви, че Южният газов коридор е важен за Азербайджан и страната участва много активно в този проект. Алиев подчерта, че Южният газов коридор е най-големият проект на Азербайджан в Европа. Президентът отбеляза, че отношенията с България се намират на най-високо равнище, за което спомагат и здравите политически връзки.
Алиев отчете, че заедно с Борисов са обсъдили също така отношенията между Азербайджан и ЕС и България играе основна роля в тях. Знам, че българските и азербайджанските компании полагат сериозни усилия за сътрудничеството помежду си. Азербайджанските компании с голям интерес разглеждат инвестициите в България. Азербайджан е инициатор на създаването на транспортни коридори, посочи още Алиев.
През 2013 г. проектът „Набуко”, който трябваше да осъществи пренос на газ от азербайджанското находище "Шах Дениз", през България до Австрия, пропадна. Причината бе, че консорциумът, който разработва находището "Шах Дениз" за пренос на синьо гориво до Европа, избра конкурентния проект за Трансадриатическия газопровод - ТАП (ТАР), планиран да минава през Гърция, Албания и Италия.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.