Марси Райс:7 блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще даде много предимства на България

Марси Райс:7 блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще даде много предимства на България

Изграждането на седми блок на АЕЦ "Козлодуй" от "Уестингхаус" е проект, който ще трансформира България. Това заяви посланикът на САЩ у нас Н. Пр. Марси Райс, цитирана от БГНЕС.

Посланик Рийс е категорична, че проектът за нов ядрен блок ще бъде ползотворен не само за бизнеса в България, но и ще обогати българо-американското сътрудничество. Тя припомни, че през април 2013 г. е направено проучване, което е показало, че реакторите АР1000 са пригодни за площадката в АЕЦ "Козлодуй".

Посланик Райс изброи и преимуществата, които България ще получи от реализацията на проекта по технология на "Уестингхаус". На първо място сред тях е енергийната сигурност. С изграждането на седми блок ще се засили и енергийното разнообразие. Посланик Райс подчерта, че Вашингтон насърчава икономически жизнеспособните енергийни проекти, които ще привържат енергийната система на страните от Източна Европа и Прибалтика със Западна Европа.

Вижте още: Строителството на нов блок на АЕЦ „Козлодуй” - през 2016 г.?

На второ място проектът за нов реактор на АЕЦ "Козлодуй" ще създаде работни места у нас и в САЩ, заяви американският посланик. Тя добави, че става дума за висококвалифицирани работници, които ще имат възможност да упражняват дългосрочно своята професия. Търсенето на такива висококвалифицирани работници от своя страна ще насърчи развитието на висшето техническо образование в България.

За изграждането на седми блок ще са необходими доставки и на редица строителни материали, преди всичко на бетон и стомана, което ще даде тласък на тези производства. Посланик Райс заяви, че само за построяването на единия реактор са необходими 400 000 куб.м бетон – количество, достатъчно за построяването на една нова сграда на Пентагона.

Не на последно място тя припомни, че реакторите на "Уестингхаус" отговарят на най-важното условие за ядрена безопасност. Тя посочи, че "Уестингхаус" е глобален лидер в тази област. Технологията е одобрена от регулаторните органи в САЩ и там вече се изграждат 4 подобни реактори.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ