Ниските цени на петрола – поне още година

Икономика

„Ниската цена на горивата ще се задържи поне година”. Товапрогнозира пред Нова телевизия бившият министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. По думите му такива са и пазарните сигнали.

„Сметката е много проста - цената на петрола е около 45% от крайната цена на бензина и дизела. Това обяснява защо цените у нас са паднали с едва 16-17 на сто. Акцизът у нас е най-ниския в ЕС, докато самата цена на бензина е сред най-високите. Само в Малта и България бензинът не е  намалял за последните 10 дни. В Полша, Австрия и Франция намалението е до 15%”, каза Трайков.

Икономистът Лъчезар Богданов от своя страна заяви, че за последния месец се наблюдава рекорден спад в цените - петролът е поевтинял с около 20%, а за цялата 2014-та, спадът е около 38% за суровия петрол. На българския пазар цените са паднали с около 18%.

„Хората се чудят защо не поевтинява повече бензинът - това е заради данъци и акцизи, които няма как да слязат надолу. Имаме монополен вносител на природен газ и цената му не е мръднала от година. В САЩ той е поевтинял с около 30%. Световната икономика не е в цветущо състояние. Аз лично не се наемам с прогноза дали и с колко може още да поевтинеят горивата”, каза икономистът.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
На днешната дата, 21 януари. Бабинден по стар стил, имен ден празнуват Агнеса, Валерия, Максим, Максимилиан
Тръмп за Гренландия: Няма връщане назад
Асошиейтед прес: Нетаняху се съгласи да се присъедини към Съвета за мир на Тръмп
Технологичният гигант Sony отделя телевизионния си бизнес в предприятие с китайци
Гейтс и OpenAI инвестират в изкуствен интелект за здравеопазването в Африка
Кристалина Георгиева към европейските лидери: Стегнете се!
След 53 дни на протести гръцките фермери се оттеглят от блокадите