ЕС окончателно одобри въвеждането на общо зарядно за електронните устройства от 2024 г.
Съветът на ЕС одобри окончателно новите правила за общото зарядно устройство. Предвижда се през 2024 г. портът USB-C да стане задължителен за мобилни телефони, таблети и слушалки, продавани в ЕС, предава БТА.
Правилата въвеждат изискване електронните устройства да бъдат зареждани не с различни, а с единно устройство и така да се намали изхвърлянето на електронни отпадъци.
Новата мярка засяга мобилни телефони, таблети и четци, цифрови фотоапарати и конзоли за видеоигри, слушалки, безжични слушалки и преносими високоговорители, безжични мишки и клавиатури, преносими навигационни системи. Всички лаптопи също ще бъдат обхванати от тези нови правила 40 месеца след влизането им в сила, се пояснява в съобщението.
Въвежда се изискване на опаковките на електронните устройства да бъде посочвано дали попадат в обхвата на новите правила и дали може да се зареждат с единно зарядно. Потребителите получават право да избират дали да купят ново устройство без зарядно. Отбелязва се още, че Европейската комисия ще работи за уеднаквяването на безжичното зареждане за електронните устройства.
През 2020 г. потребителите в ЕС са купили близо 420 милиона електронни устройства и притежават средно три устройства за зареждане на тези електронни средства, от които редовно използват две, се посочва в съобщението. Близо 40 на сто от потребителите казват, че са срещали трудности заради липса на единно зарядно устройство.
Новите правила ще влязат в сила 20 дни, след като бъдат обявени в Официалния вестник на ЕС. Прилагането им ще започне 24 месеца след влизането в сила.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ЕС обмисля създаването на общи военни способности, за да намали зависимостта си от САЩ
Свят |Председателят на ЕСО: Ядрената енергетика преживява своя ренесанс в Европа
Енергетика |Белгия няма да въвежда американския модел за ограничения на пътуванията от Конго
Свят |Моди изпревари Неру и постави рекорд за най-дълъг непрекъснат мандат като премиер на Индия
Свят |САЩ настояват ЕС да затегне правилата за пътуване за Световното по футбол заради ебола
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Радев: Слагаме край на предоставянето на въоръжение от българската армия за Украйна
България |Времето: Слънчево, топло и ветровито
България |Асен Василев: Свръхдефицитът ни е наложен превантивно за 2026 г. и е нарушение на регламента
Политика |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |Ройтерс: Пет държави в ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещи членки
ЕС |Петролът леко поевтинява въпреки новата ескалация на напрежението между САЩ и Иран
Енергетика |ADVERTORIAL
Депозити в нови валути с високи лихви в супер приложението на tbi bank
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Коментари
Няма въведени кометари.