ЕС планира първото съвместно закупуване на газ преди зимния сезон
Европейският съюз планира да започне съвместно да купува природен газ преди зимата, за да намали зависимостта си от руски изкопаеми горива и да изгради буфер срещу по-нататъшни сътресения в доставките на енергия. Това заяви върховният представител на ЕС по енергийната политика Кадри Симсон, цитирана от Ройтерс.
Миналата седмица Европейската комисия предложи план за това как блокът може да се откаже от руските изкопаеми горива до 2027 г. Той предвижда ускоряване на инвестициите във възобновяема енергия, спестяване на енергия и преминаване към неруски изкопаеми горива.
След инвазията си в Украйна, Русия, която доставя 40% от газа в ЕС, прекъсна доставките за Полша, България и Финландия, след като тези страни отказаха да изпълнят желанието на Москва за плащане в рубли за синьото гориво.
В интервю за Ройтерс Симсон каза, че блокът възнамерява да започне съвместно закупуване на газ тази година. То ще бъде подкрепено от стартиралата миналия месец платформата на ЕС, която ще обедини търсенето на страните и ще координира използването на инфраструктурата за внос на неруски доставки.
Участието в съвместните покупки ще бъде доброволно. Според анализатори новата схема може да изпита затруднения да осигури значителни обеми природен газ от доста затегнатия глобален пазар, а също така съществува и възможност тя да не стартира достатъчни бързо, като се има предвид сложността на координацията между компании, правителства и Брюксел за извършване на съвместните покупки.
По думите на Симсон, ако страните от ЕС действат заедно, те ще могат да получат достъп до доставки, които иначе не биха били налични.
„Тази година на глобалния пазар има налични ограничени количества газ. И някои от тях идват на пазара само заради политическите решения“, каза тя, посочвайки сделката между Вашингтон и Брюксел от март, която предвижда САЩ да доставят допълнителни 15 млрд. кубически метра втечнен природен газ за Европа през тази година.
ЕС внася 155 млрд. кубически метра газ от Русия всяка година.
Прпеди дни Брюксел заяви, че страните трябва да използват предимно възобновяеми енергийни източници и да пестят енергия, за да заместят тези обеми. Според целите на ЕС за борба с климатичните промени търсенето на газ трябва да спадне с 30% до 2030 г.
В краткосрочен план обаче Европа остава зависима от изкопаеми горива. Миналата седмица ЕС прие закон, който изисква от държавите да запълват хранилищата с газ на 80% преди началото на зимния сезон, за да подпомогнат осигуряването на буфер срещу сътресения в доставките на изкопаеми горива.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.