Мерц: ЕС е готов да говори с Русия, но няма да води паралелни разговори
Германският канцлер Фридрих Мерц заяви днес, че ЕС винаги е готов да говори с Русия, за да се опита да сложи край на войната в Украйна, но няма „да отваря каквито и да било паралелни канали за комуникация“, предаде Ройтерс.
„Разбира се, винаги сме готови да разговаряме с Русия“, заяви Мерц пред репортери в Абу Даби. „В момента тук в Абу Даби се водят координирани разговори (…), ако можем да допринесем тези разговори да бъдат още по-добри, още по-успешни, тогава ще направим това. Няма обаче да отваряме каквито и да било паралелни канали за комуникация“, добави той.
Вчера приключи поредният етап на преговорите между Украйна и Русия с посредничеството на САЩ в Абу Даби. Двете страни се споразумяха да проведат по-нататъшни дискусии през следващите седмици, информира БТА.
Изказването на Мерц идва в момент, когато агенция Франс Прес вчера съобщи, че президентът на Франция Еманюел Макрон е изпратил във вторник своя съветник по външната политика Еманюел Бон в Москва за среща с руския му колега Юрий Ушаков и за да подготви възобновяването на диалога между френския лидер и руския президент Владимир Путин.
Това пътуване, което нито Елисейският дворец, нито Кремъл пожелаха да потвърдят или отрекат, е първото от този род от началото на руската инвазия в Украйна преди четири години. То вероятно ще бъде една от последните стъпки преди евентуална бъдеща среща между двамата лидери.
Във вторник френският президент каза, че подновяването на диалога с Путин се подготвя на техническо ниво, без да даде повече подробности.
По-голямата част от европейските лидери прекъснаха връзките си с руския президент заради войната в Украйна. Откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп се сближи с Путин обаче изкушението за възстановяване на контактите е голямо, за да не бъде оставен американският лидер да действа съвсем сам на дипломатическото поле с Русия.
Френският президент беше критикуван, че продължава да говори с руския си колега месеци след началото на руската инвазия, но след това той прекъсна всякакъв контакт и започна да говори с все по-остър тон по отношение на Москва.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Учени в Япония превръщат отпадъчни нудли в хартия
Наука и Здраве |Спад в инвестициите и наемането на персонал помрачава настроенията сред германските доставчици на авточасти
Автомобили |Разследване на Тhe New York Times: Скандалният финансист Епстийн от самото начало имал намерение да се самоубие
Свят |Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Свят |Астероид между Марс и Юпитер е кръстен на световния номер едно в тениса Яник Синер
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Компании |Времето: Слънчево и топло по морето, над планините ще правали
България |Европейският парламент одобри най-строгия миграционен закон в историята на ЕС
ЕС |Гърция пуска AI приложение за сравняване на цените в супермаркетите
Икономика |Израел нанесе нови удари по Ливан въпреки критиките на Тръмп
Свят |Депутатите замразиха възнагражденията си на 4236 евро
България |Европейският парламент ще гласува днес доклади за напредъка на седем кандидатки за членство в ЕС
ЕС |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.