ЕС одобри нови санкции срещу Русия

ЕС одобри нови санкции срещу Русия

Лидерите на Европейския съюз гласуваха нов пакет от сериозни икономически санкции срещу Русия.

"Постигнато беше политическо споразумение относно пакета от икономически санкции", потвърди говорителят на дипломатическата служба на ЕС, цитиран от БТА. Това се случи по време на заседание на посланиците на 28-те в Брюксел, посочва Франс прес. 

Така, според новите мерки ще бъде блокиран достъпът на руски държавни банки (с над 50% държавно участие) до финансовите пазари в страните от ЕС. 

ЕС ще забрани също така на руските държавни кредитни институции да продават ценни книжа в евро и да емитират акции в полза на европейски акционери. Така европейските фирми и граждани няма да могат да купуват или продават облигации и акции на водещи руски банки.

Решението предвижда също така да бъде ограничен износът за Русия на оборудване за петролната промишленост и електрониката с двойно предназначение. 

Франс прес уточнява, че според санкциите се забранява и продажбата на оръжия, на технологии с двойно предназначение, както и на технологии в областта на енергетиката.

Според ИТАР-ТАСС пакетът икономически санкции включва временни ограничения върху предоставянето на отделни видове финансови и банкови услуги за Русия, върху сключването на нови договори в отбранителната сфера и продажба на техника с двойно предназначение. 

По темата: Новите санкции срещу Русия ще бъдат болезнени за Европа

Забранява се на Русия да бъдат предоставяни и продавани нови технологии и високотехнологично оборудване за нефтодобивния и газодобивния сектор. 

ЕС е решил и да блокира авоарите на четирима руски бизнесмени, близки до президента Путин. Санкциите са насочени и срещу три компании, сред които и една банка. Конкретни имена не се съобщават, посочва Франс прес.

Санкциите влизат в сила, след като бъдат публикувани в официалния бюлетин на ЕС днес. Те ще започнат да действат от четвъртък, 31. юли.

Икономическите санкции, приети от посланиците на 28-те в ЕС са силно предупреждение към Русия, но те могат да бъдат отменени, ако руските лидери престанат да дестабилизират Украйна, обяви председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой.

"Дестабилизирането на Украйна или на която и да е друга съседна страна ще има огромни последици за руската икономика", заяви Ван Ромпой. 

Вижте още: Сбербанк и ВТБ – в новия списък със санкции на ЕС

"Решението днес беше неизбежно", каза германският канцлер Ангела Меркел и призова руската власт да поеме по пътя на деескалацията на напрежението и на сътрудничеството във връзка с украинския конфликт. В противен случай срещу Русия може да бъдат взети нови мерки, добави канцлерът.

Досега ЕС наложи замразяване на авоари и забрана за издаване на визи на личности и различни организации и фирми, за които смята, че са влошили кризата в Украйна или са извлекли полза от нея.

САЩ разшириха списъка със санкции, въведени срещу руски компании заради ролята на Русия в Украйна. От санкциите са засегнати енергетиката, финансите и отбранителната индустрия.

В списъка на санкционираните руски компании се озовават руската банка ВТБ, Банката на Москва, Руската земеделска банка, както и Обединената корабостроителна корпорация на Русия. 

Великобритания призна, че мерките ще причинят „болка” на лондонското Сити, но те трябва да се разглеждат в контекста на смъртта на близо 300 пътници от полет МН17. 

Руската икономика може да изгуби от секторните санкции на ЕС 23 млрд. евро още през тази година и още 75 млрд. през следващата, изчисляват европейски чиновници. Почти толкова може да изгубят и европейските производители.

Актуално: ООН обяви броя на жертвите в Източна Украйна

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ