Ето какво ще се случи в петък, ако Великобритания гласува за напускане на ЕС
Британската лира ще се срине с 15% спрямо американския долар, а премиерът Дейвид Камерън ще подаде оставка този петък, ако Великобритания гласува "За" напускане на Европейския съюз в предстоящия в страната референдум след дни - на 23 юни.
Това прогнозират водещият икономист на финансовия гигант HSBC Саймън Уелс и екипът му, цитирани от Business Insider. Те очертават основните събития, които биха произлезли от отрицателния отговор на британците - "краткосрочното икономическо и пазарно влияние от вота да се излезе". Очакванията са посочени в прогноза, озаглавена "What if it's Leave?", представена днес.
Двете основни неща в прогнозата на Уелс и колегите му са незабавни - това е спадът на стойността на лирата с 15%, с очакван спад и на еврото, и глобално движение на избягване на риска, т.е. незабавна реакция на инвеститорите да продават акции в полза на облигации. Борсовият индекс The Financial Times Stock Exchange 100 (FTSE 100) вероятно ще се срине.
Освен това от HSBC твърдят, че след вота "за" Brexit, Камерън ще попадне под голям натиск и ще се оттегли, напускайки британските консерватори, замаян от горчива и тежка битка на разногласия, свързани с кампанията. Той е за оставането в Европа, но след гласувано напускане, ще има много врагове.
Версията на HSBC за незабавните последствия от референдума за напускане съответства на прогноза на Мохамед Ел-Ериан - главен икономически съветник на Allianz SE и шеф на PIMCO, който сподели същите очаквания в колонка за Блумбърг.
Уелс и екипът му в HSBC очакват още след вота в полза напускане на ЕС, Bank of England да се наложи да се намеси и да осигури ликвидност, особено ако има недостиг на американски долари в Лондон. Но от HSBC все пак разглеждат пазарната интервенция като по-малко вероятна, освен ако валутните пазари не са особено влошени. Така би било, защото това вероятно би обеценило паунда в опит да се привлекат чуждестранни инвестиции - нещо, което банката има нужда да направи, за да финансира британския дефицит.
HSBC посочва, че водещият икономически ефект от брекзита в най-близкото бъдеще би бил увеличена несигурност. Това ще удари потреблението и бизнеса, и хората, като въздействието ще бъде най-вероятно почувствано най-остро в света а инвестициите, ако фирмите забавят харченето до изясняване на новото положение на Британия и ангажиментите й в настъпилата епоха на постВеликобритания извън Европейския съюз. В резултат, от банката очакват ръст на БВП на страната от 1% до 1.5% по-нисък за 2017 г. отколкото би бил, ако Великобритания не излезе от Европейския съюз.
Новият наследник на Камерън и лидер на политическия живот на Кралството ще трябва да стартира формални преговори с Евросъюза за британското излизане. Щом бъде дадено начало на преговорите, започва процес на 2-годишно отброяване. Всички договорености трябва да бъдат изяснени и приключени в рамките на този времеви период.
От банката очакват скок на инфлацията във Великобритания от 3% до 4%, и 4.5% към края на 2017 г., в резултат от колапса на лирата. Ако лирата поевтинее на международните пазари, съответно ще струва по-скъпо изнасянето на британски стоки и ще поскъпне всичко - от бананите, до телевизорите, които се внасят в държавата.
Бъдещата несигурност във връзката между Великобритания и ЕС ще парализира процесите на политическо решаване и потреблението, скромното редуциране на разходите за финансиране не би помогнало да се преодолее тази несигурност. Уелс и екипът му очакват по-вероятно да се разхлаби фискалната политика - повече кредитиране и по-малко фокус върху намаляването на дефицита.
Във всеки случай, ако ще има промяна в политическото управление на правителството след вота, фискалните цели може да станат по-малко важен приоритет. Разхлабената политика би помогнала да се смекчи растежът на влиянието на отслабените инвестиции. И ако по-голямото заемане започне да налага натиск върху златото на страната, то може да бъде придружено от още един рунд количествени облекчения.
Ами останалата част от Европа?
Главният икономист на HSBC за Европа Карън Уард изчислява, че след брекзита може да се очакав ревизия в размер на 0,2% на растежа на БВП през 2016 и 2017 г., като отбелязва, че "политическата зараза" вероятно би била значително по-унищожителна и вредна, отколкото лошият ефект върху икономиката. Крайно десни и леви партии в Европа, които към момента набират сила, ще се окрилят. Техните послания биха създали повече несигурност и страх сред инвеститорите от възникването на подобни референдуми и в други членки на ЕС. Европейските пазари биха пострадали от това.
Дни преди предстоящия референдум, предварителни проучвания изследват нагласите на британците. Общият извод към момента е, че повечето от хората в страната са за оставане в ЕС. Допитване на Mail on Sunday, изготвено от Survation, показва, че 45% биха гласували срещу излизането от ЕС, срещу 42% "За". Друго изследване на Sunday Times, от YouGov, твърди, че 44% биха гласували срещу излизането, а 43% за него, което са доста близки резултати. Проучване за The Observer пък слага двете страни като равни, с очакване за 44% "за" брекзит и 44% "против".
Резултатите са в остър контраст с прогнози от миналата седмица, които отдаваха 6% преднина на гласувалите за излизане.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.