ЕЦБ лиши гръцките банки от ”евтино” финансиране

ЕС

Европейската централна банка реши да лиши гръцките банки от един от източниците им на финансиране.

ЕЦБ съобщи снощи, че спира преференциалния режим, който позволява на гръцки банки да заемат пари от нея с по-ниски гаранции от тези, които обикновено изисква. 

ЕЦБ вече няма да приема гръцки държавни облигации или гарантирани от правителството облигации като гаранция за отпускане на кредити, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. 

Така гръцките банки ще трябва да разчитат на средства от гръцката централна банка по линия на програмата за спешна ликвидна помощ (ELA). Според наблюдателите централната банка ще трябва да налее в банките милиарди евро.

Решението на ЕЦБ бе взето снощи от управителния съвет на банката, се посочва в нейно комюнике, публикувано няколко часа след като новият гръцки министър на финансите Янис Варуфакис заяви, че е провел "конструктивен" и "плодотворен" разговор с президента на ЕЦБ Марио Драги.

Новото гръцко правителство отхвърли условията за строги икономии, с които са обвързани спасителните заеми. Сега опитва да постигне ново споразумение, за да избегне изпадане в неплатежоспособност и евентуално излизане от еврозоната, отбелязват световните агенции. 

Решението на ЕЦБ да лиши гръцките банки от един от източниците им на финансиране, няма да се отрази негативно върху финансовия сектор на страната. Той остава напълно защитен, благодарение на други налични канали за ликвидност, съобщи гръцкото министерство на финансите, цитирано от Франс прес и БТА. 

МФ припомня, че банките в страната ще могат да получават средства по програмата за спешна ликвидна помощ. 

Финансовото ведомство посочи, че решението на ЕЦБ "поставя под натиск Еврогрупата(групата на министрите на финансите на страните от еврозоната) да постигне по-бърз напредък към сключване на взаимноизгодно споразумение между Гърция и нейните партньори" по бъдещето на гръцкия дълг и икономическите реформи на страната

Еврото загуби повече от 1,30 на сто от стойността си спрямо долара след решението на ЕЦБ, съобщи Франс прес. Единната европейска валута се разменяше към 21,40 часа по Гринуич за 1,13 долара, докато час преди съобщението на ЕЦБ стойността й бе 1,14 долара.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Мащабно проучване свързва 99% от инфарктите и инсултите с 4 рискови фактора
Почина режисьорът на „Приятели“ и „Теория за големия взрив“ Джеймс Бъроуз
„Метрополитен" подписа два договора за разширение от 2 км на метрото в "Люлин"
Германска комисия предлага постепенно повишаване на пенсионната възраст
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
Цената на доматите на едро се срина с близо 23% за седмица
„Безполезен“ орган, който лекарите често отстраняват, всъщност може да помага в борбата с рака