Преговорите между Гърция и Еврозоната удариха на камък
Срещата на финансовите министри от Еврозоната не доведе до споразумение с Гърция, предадоха световните агенции.
„Обсъдихме множество проблеми, един от които е сегашната програма", заяви председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум, цитиран от Ройтерс. „Обсъдихме възможността за удължаване. Ясно е, че за някои това е предпочитаното решение, но не сме стигнали до такова решение. Ще имаме нужда от малко повече време", добави той.
Дейселблум подчерта, че преговорите ще продължат на 16 февруари.
Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис омаловажи липсата на обща позиция след седемте часа на преговори. „Целебно споразумение'" може да бъде постигнато в понеделник, добави той.
Според Варуфакис извънредната среща на еврогрупата не е имала за цел намирането на решение, но се е състояла добра дискусия.
Дипломати от ЕС заявиха, че е било очертано общо изявление за Гърция и Еврозоната, но след консултации по телефона с Атина гръцката делегация не го е приела. Според ДПА това решение е било оповестено, след като германският финансов министър Волфганг Шойбле си е тръгнал.
Радикалното ново правителство на Алексис Ципрас отказва да удължи международната програма за помощи, която изтича след две седмици, припомня БТА. Вместо това Атина предлага алтернативен план за финансиране и реформи. Партньорите й от ЕС заявяват, че Гърция трябва да приеме финансиране.
Те искат да убедят страната да поиска удължаване на програмата, преди да разглеждат решения за облекчаване на дълга, който надхвърля 175 на сто от БВП на Гърция, припомня Франс прес.
Решението трябва да бъде взето най-късно на 16 февруари на новата среща на Еврозоната, защото след това трябва да бъде одобрено от национални парламенти.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Германия свиква Съвета за национална сигурност заради ситуацията с горивата
Свят |При 100% обработени протоколи: Пет партии в парламента, Прогресивна България печели, ГЕРБ - втори, ПП-ДБ - трети
България |ФБР обяви очаквани нови арести във връзка с изборите в САЩ през 2020 г.
Свят |Трайков: Изпратена е покана за преговори с турската страна по договора с „Боташ“
Енергетика |Между 2021 и 2025 г. в България не е било повдигнато нито едно обвинение по препоръка на ОЛАФ
ЕС |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |Колко партии в новата българска история са постигали пълно мнозинство?
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.