Германски компании са инвестирали рекордните $15,7 млрд. в САЩ

Икономика

През миналата година германските компании са обявили капиталови инвестиции в САЩ за рекордните 15,7 млрд. долара, показват данните на fDi Markets.

През 2022 г. този показател е бил в размер на 8,2 млрд. долара. Делът на американските проекти в инвестиционните програми на компаниите от fDi Markets също се е увеличил през миналата година - от 6% на 15%.

Броят на тези проекти възлиза на 185, включително 73 в преработващата промишленост. Най-големият от тях е изграждането на завод на Scout Motors, собственост на Volkswagen, на стойност 2 млрд. долара за производство на електрически SUV в Южна Каролина.

През 2022 г. САЩ приеха Закона за намаляване на инфлацията и Закона за чиповете и науката, като предоставиха над 400 млрд. долара под формата на данъчни облекчения, заеми и субсидии за съживяване на производството и ускоряване на енергийния преход.

За сравнение, стойността на проектите, обявени от германски компании в Китай през 2023 г., е едва 5,9 млрд. долара. Данните на fDi Markets обаче не отчитат някои видове инвестиции, включително сливания и придобивания и други видове капиталови инвестиции.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
Времето: Слънчево с нова порция валежи по морето и в планините
Digital age: Защита с лазерен лъч, мостове от дърво и еспресо с ултразвук
Иран нанесе удари по американски военни цели в Персийския залив. Аятолах Али Хаменей беше погребан в родния му град
Шишков: Строителството на недовършения участък от Софийския околовръстен път ще започне най-рано в средата на 2027 г.
На днешната дата, 10 юли. Рождениците днес
10 масови заблуди за астрономията (3)
OpenAI представи своето дългоочаквано „супер приложение“
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“