Инфлацията в Аржентина надхвърли 50% за шест месеца

Инфлацията в Аржентина надхвърли 50% за шест месеца

Ръстът на цените в Аржентина през юни възлиза на 6%, а от началото на годината инфлацията е надхвърлила 50%. Това сочат данните, публикувани от Института за статистика и преброяване на републиката.

"Общото ниво на индекса на потребителските цени през юни 2023 г. се е увеличило с 6%, кумулативното увеличение от началото на годината е 50,7%. В сравнение със същия месец на миналата година увеличението е 115,6%", се казва в доклада.

Най-много (с 10,5%) през юни са се увеличили цените на комуникационните услуги. Следват здравните услуги, които са поскъпнали с 8,6%. Хранителните стоки са поскъпнали с 4,1%. В сравнение с предходните месеци инфлацията в Аржентина се забави. През март той е бил 7,7%, през април - 8,4%, през май - 7,8%.

Аржентина вече няколко години е сред страните с най-висока инфлация. През февруари годишната инфлация достигна 102,5%, най-високата от 1991 г. насам. В края на 2022 г. поскъпването е 94,8%, през 2021 г. - 50,9%, през 2020 г. - 36,1%, през 2019 г. - 53,8%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Сентену, ЕЦБ: Икономиката на еврозоната се нуждае от повече стимули от централната банка
Иран изстреля ракети по американска военновъздушна база в Катар, чути са експлозии над Доха
Ройтерс: Компанията DeepSeek помага на китайските военни и шпиони, заобиколя контрола на САЩ върху износа
Тайната на Ричард Брансън за справяне с колебанията
Четири партии се споразумяха за ротационно управление на Румъния
Светът на парите: Германия и Италия обмислят репатриране на златните си резерви от Ню Йорк
На днешната дата, 24 юни. Еньовден
Васил Терзиев: Няма съгласие за обща позиция за бюджета на София за 2025 г.