Китай предупреждава да не се сключват търговски сделки със САЩ за негова сметка 

Икономика

Китай обвини Вашингтон в злоупотреба с митата и предупреди страните да не сключват по-широка икономическа сделка със Съединените щати за негова сметка, засилвайки реториката си в търговската война между двете най-големи икономики в света. 

Пекин твърдо ще се противопостави на всяка страна, която сключва сделка за сметка на Китай, и "ще предприеме контрамерки по решителен и реципрочен начин", се казва в изявление на китайското министерство на търговията, предаде "Ройтерс". 

Министерството отговори на доклад на Bloomberg, позовавайки се на източници, запознати с въпроса, че администрацията на Тръмп се готви да окаже натиск върху нациите, които искат намаляване или освобождаване от тарифите на САЩ, за ограничаване на търговията с Китай, включително налагане на парични санкции. 

Президентът Доналд Тръмп спря широкообхватните мита, които обяви за десетки страни на 2 април, с изключение на тези за Китай. 

В поредица от ходове Вашингтон повиши митата върху китайския внос до 145%, което накара Пекин да наложи ответни мита от 125% върху американски стоки. В отговор Вашингтон дори заплаши с последващо вдигане на митата до 245%. Миналата седмица Китай сигнализира , че собствените му лихвени проценти няма да се повишават повече. 

Преследвайки твърда позиция, Пекин ще свика тази седмица неофициално заседание на Съвета за сигурност на ООН, за да обвини Вашингтон в тормоз и „хвърляне на сянка върху глобалните усилия за мир и развитие“ чрез въоръжаване на митата. 

По-рано този месец търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър каза, че близо 50 страни са се обърнали към него, за да обсъдят високите допълнителни тарифи, наложени от президента Доналд Тръмп. 

Оттогава се проведоха няколко двустранни разговора относно митата, като Япония обмисля увеличаване на вноса на соя и ориз като част от преговорите си със САЩ, докато Индонезия планира да увеличи вноса на храни и стоки от САЩ и да намали поръчките от други нации. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Тръмп предложи САЩ "да се отбият в Куба“, след Иран, Испания спря полетите до Карибския остров
В САЩ има 28 млн. милионери. Ето какви са добрите практики, които повечето от тях споделят
САЩ блокират иранските пристанища, цените на петрола падат на фона на надеждите за диалог
ЕС отчита рекорден излишък от 221 милиарда евро при търговията с лекарства и фармацевтични продукти
Полковникът от KFC танцува в името на достъпното пържено пиле
Франция и Великобритания организират конференция за Ормузкия проток
Световната банка предупреждава: Задава се глобална криза с недостиг на работни места