Кристалина Георгиева: САЩ може да успеят да избегнат рецесия

Кристалина Георгиева: САЩ може да успеят да избегнат рецесия

Трудовите пазари в САЩ остават устойчиви, а потребителското търсене - силно, въпреки повишаването на лихвените проценти за борба с инфлацията. Това каза управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс.

Според нея има все повече доказателства, че САЩ могат да избегнат рецесия тази година и да постигнат "меко приземяване" на икономиката си.

Кристалина Георгиева каза още, че е имало здравословно преминаване от излишни покупки на стоки, които са били под ценови натиск, обратно към търсене на услуги и е имало по-разнообразни източници на растеж на икономиката.

"Това дава известна аргументация за очакване, че САЩ ще избегнат изпадане в рецесия през 2023 г.", каза Георгиева на първия си брифинг за 2023 г. И всъщност, бих казала, че дори и от техническа гледна точка (САЩ) да са в рецесия, тя ще е много лека, допълни управляващият директор на МВФ.

Шефът на МВФ също така отбеляза, че не очаква последната прогноза за глобален растеж от 2,7% за 2023 г. да бъде понижена в следващия доклад на Фонда. Тя прогнозира, че световната икономика ще достигне дъно в края на 2023 г. или началото на 2024 г., като най-големият риск идва от войната в Украйна и социалните вълнения.

Георгиева каза още, че инфлацията остава "упорита" и че централните банки трябва да продължат да работят за постигане на ценова стабилност.

Коментирайки отделните икономики, тя отново посочи, че всяка една потенциална рецесия в Съединените щати ще бъде "лека", докато Китай трябва "да се превърне в нетен приносител за световната икономика“ до средата на 2023 г. Прогнозираният растеж на Китай от 4,4% за 2023 г. ще зависи от за това как азиатска държава се възстановява от политиката за "нулев Covid", добави тя.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
Германия се подготвя за 1000 ранени на ден при евентуална война на Русия с НАТО
Изследовател на Джеймс Бонд: Гибелта на агент 007 в „Смъртта може да почака“ беше грешка
Генералният секретар на НАТО: Отбранителен съюз сме, но не сме наивни
Ново проучване разкрива рисковете за децата от химическите вещества, които се съдържат в пластмасата
Защо събитията на живо все още са бизнес суперсила
AI носи рискове, но ще помогне за решаване на проблема с глобалното затопляне
Столичният кмет иска детайлно разследване в "Топлофикация" за 15 години назад