ОББ и Mastercard дават старт на ново сътрудничество в сферата на устойчивостта

ОББ и Mastercard дават старт на ново сътрудничество в сферата на устойчивостта

ОББ и Mastercard обявиха ново сътрудничество в сферата на устойчивостта. В рамките на дългосрочната инициатива под надслова „Водим“ двете компании ще работят съвместно за опазването на един от най-ценните ресурси на Земята – водата. По повод старта на партньорството си те напомнят, че според Организацията на обединените нации (ООН) до 2030 г. се очаква светът да се изправи пред значителен недостиг на вода, като търсенето на прясна вода в глобален мащаб може да надхвърли наличните ресурси с 40%. Тази предстояща криза се дължи на фактори като климатичните промени, нарастващото население и неустойчивите практики за управление на водата.

До края на 2025 г. програмата „Водим“ ще разгърне дейност в две от направленията си – възстановяване на чешми и микровлажни зони в природен парк „Витоша“ и осигуряване на лесен достъп до чиста питейна вода чрез инсталиране на диспенсъри за филтрирана вода в училища в София.

Чешмите извън градските райони остават без поддръжка, докато с изменението на климата сушите стават все по-чести. Затова мотивацията зад възстановяването на чешмите и съпътстващите ги микровлажни зони ги прави изключително ценни както за хората, така и за дивото биоразнообразие. В тази своя дейност програмата получава подкрепата и на българска фондация „Биоразнообразие“. Плановете за възстановяването на планински чешми започват с тези по северния склон на природен парк „Витоша“, след това по южния склон, а впоследствие и в южна Стара планина.

„Вярвам, че достъпът до чиста вода се превръща в една от най-важните каузи в света днес, защото тя е основата на живота, а без вода рискуваме здравето си, застрашаваме качеството на храната, която приемаме, страда икономиката ни, нарушаваме устойчивостта на планетата. Просто е, но е истина – водата е живот. Опазвайки я днес, ние опазваме бъдещето на всички живи същества на планетата“, коментира Кристоф Де Мил, кънтри мениджър на KBC Group в България и главен изпълнителен директор на ОББ.

„Водата има ефект върху всички по пътя ѝ от планинския извор до градската чешма. Тъкмо затова с програмата „Водим“ повеждаме инициатива за достъп до чиста питейна вода и опазването на нейните качества по цялостен и интегриран начин. Целта ни е да наложим в ежедневието на хората пиенето на вода от водоснабдителната система, като тя стане предпочитана пред бутилираната. Визията ни е да се осигурява достъп до филтрирана, питейна вода в различни институции, както това е факт в офиса на Мастеркард в България вече 5 години. А за да направим пиенето на вода модерно за младежите, още в началото на учебната 2025/2026 г. ще инсталираме първите диспенсъри с геймификация в три големи софийски училища“, допълни мотивацията зад проекта Ваня Манова, мениджър на Mastercard за България, Северна Македония, Албания и Косово.

Инсталирането на диспенсъри е най-бързият и лесен начин за осигуряване на достъп до чиста, безплатна питейна вода. Освен първите софийски училища, обхватът на проекта цели да достигне още до университети, потенциално до други институции, които посрещат големи групи потребители, както и да излезе извън пределите на София.

В идните години програма „Водим“ предвижда да разгърне дейността си и в изцяло нови направления. Сред тях са целенасочени кампании за почистване на българското морско крайбрежие. Акцентът ще бъде върху замърсяването на водните обекти в крайбрежните райони.

В представянето на програмата „Водим“ ОББ и Mastercard разкриха тригодишен хоризонт, който неслучайно започва през 2025 г. – важна година в усилията за устойчивост, свързана с водата, обявена от ООН за Международна година на опазването на ледниците.
 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ