ОПЕК забрани на журналисти от Ройтерс, Блумбърг и "Уолстрийт Джърнъл" да посещават централата на картела във Виена

ОПЕК забрани на журналисти от Ройтерс, Блумбърг  и  Уолстрийт Джърнъл  да посещават централата на картела във Виена

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) забрани на журналисти от Ройтерс, Блумбърг и в. "Уолстрийт Джърнъл" да посещават централата на картела  във Виена. Това съобщи в. "Файненшъл таймс" , позовавайки се на свои източници.

Според източниците на вестника забраната е по инициатива на Саудитска Арабия. Тя е наложена за присъствие само на едно събитие: журналистите от тези медии няма да бъдат допуснати да присъстват на срещата на ОПЕК + този уикенд. На 4 юни страните от ОПЕК ще трябва да се споразумеят за политиката за производство на петрол за втората половина на тази година. Мотивите за това решение не се посочват.

Както отбелязва "Файненшъл таймс"  често медиите съобщават за резултатите от срещата на ОПЕК още преди тя да започне. Много министри дават коментари на журналистите още преди началото на срещата и това води до колебания в цените на петрола.

На 23 май министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Абдулазиз бин Салман Ал Сауд по време на Катарския икономически форум посъветва спекулантите на петролния пазар да „внимават“. Това увеличи опасенията, че ОПЕК+ може да намали производството, за да повиши цените. След това изявление петролът започна да поскъпва. Цената на юлските фючърси за суров петрол Brent се повиши с 1%, цената на юлските фючърси за WTI - с 1,2%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп за $1.5 млрд. фалира, представял 700 индийски програмисти за AI алгоритъм
На днешната дата, 7 юни. Имен ден празнуват Валери и Валерия
КЕВР предлага поскъпване на тока и парното с 5% от следващия месец
Скандалният инфлуенсър Анрю Тейт остана без шофьорска книжка в Румъния
Петър Дилов: Присъединяването към еврозоната ще повиши покупателната способност на българите
Тръмп: Си Цзинпин ще възобнови износа на редкоземни минерали за САЩ
Неизвестно за известните: Модният революционер, на когото маркиза и звезди донасят късмет и пари
Защо Германия иска да отмени един от националните си празници?