Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световната икономика вече усеща натиска от митата на Тръмп

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговите мита все по-сериозно блокират механизмите на световната икономика, която в продължение на десетилетия се движеше от предвидима и сравнително свободна търговия.
Големи мултинационални компании, както и по-малки онлайн търговци, миналата седмица понижиха прогнозите си за продажби, предупредиха за съкращения на работни места и преразгледаха бизнес плановете си. Междувременно водещи икономики понижиха очакванията си за растеж на фона на слаби икономически данни, пише "Ройтерс".
Финансовите пазари все още залагат, че САЩ и Китай ще се откажат от открита търговска война и че Тръмп ще постигне сделки, за да избегне нови мита срещу други държави. Но самата несигурност за това докъде ще стигне напрежението се превърна в основен фактор, който забавя световната икономика.
"Митническата политика на САЩ е сериозен негативен шок за света в краткосрочен план", коментира Изабел Матеос и Лаго, главен икономист на френската банка BNP Paribas.
По думите ѝ, „краят на митническата игра на САЩ може да е по-далеч и с по-висока цена от очакваното“. В момента САЩ прилагат базово мито от 10%, заедно с по-високи, секторно ориентирани такси върху стомана, алуминий и автомобили.
Пекин обяви в петък, че обмисля предложение на Вашингтон за преговори относно 145% американски мита, срещу които Китай вече отговори със собствени 125% такси. Администрацията на Тръмп твърди, че е близо до споразумения с Индия, Южна Корея и Япония, с цел да избегне допълнителни мита през следващите седмици.
Компаниите вече усещат ефекта
В този климат компании като шведския производител на електроуреди Electrolux понижиха прогнозите си, Volvo Cars, производителят на компютърни аксесоари Logitech и Diageo – лидер в алкохолната индустрия, се отказаха от предишните си цели поради несигурността.
Допълнителен удар за по-малките онлайн търговци беше премахването на безмитния праг за пакети под 800 долара от Китай. „Преминаваме от 0 до 145%, което е непоносимо за компаниите и клиентите“, заяви Синди Алън, главен изпълнителен директор на консултантската компания Trade Force Multiplier. „Много малки и средни фирми просто излизат от пазара.“
Ефект върху глобалния растеж
В отговор на търговското напрежение Японската централна банка понижи прогнозата си за растеж, а анализатори свързаха с това ревизирането надолу на икономическите перспективи за Нидерландия и страните от Близкия изток и Северна Африка.
Данните от анкетите сред мениджъри по доставки показват също сериозно забавяне – фабричната активност в Китай се свива с най-бърз темп от 16 месеца, а в Обединеното кралство производствените поръчки за износ отбелязват най-големия спад от почти 5 години.
Според икономисти, по-добрата активност в Германия вероятно се дължи на „натрупване на поръчки преди митата да влязат в сила“. „Това означава, че може да последва рязък спад през следващите месеци“, предупреждава Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Hamburg Commercial Bank.
Има ли печеливши?
Докато някои икономики усещат негативите, Индия отбеляза 10-месечен връх в производствения растеж. Анализатори посочват, че страната – която е с по-ниски мита от Китай и в която Apple вече премества част от производството си – може да се окаже сред малкото печеливши в ситуацията.
„Индия е добре позиционирана да бъде алтернатива на Китай като доставчик за САЩ в краткосрочен план“, казва икономистът по развиващи се пазари Шилан Шах от Capital Economics, прогнозирайки, че наказателните мита върху Китай ще се задържат.
Временно облекчение с централни банки
Повечето икономисти определят митата на Тръмп като „шок за търсенето“ в световната икономика, който, като повишава цените на вноса за американските бизнеси и потребители, ще намали активността и в други региони.
Потенциално положителният ефект е, че това може да ограничи инфлационния натиск и да даде възможност на централните банки да намалят лихвените проценти – нещо, което Английската централна банка се очаква да направи тази седмица.
Какво предстои?
Остава да се види дали стремежът на Тръмп да ребалансира световната търговия в полза на САЩ ще накара и други икономики да преструктурират вътрешните си политики – например Китай да увеличи стимулирането на собственото си потребление или еврозоната да премахне пречките пред вътрешния си пазар.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.