Тайван започва проекти с изкуствен интелект, които ще донесат 510 млрд. долара за икономиката

Икономика

Тайван планира да стартира инициативата си „Десет големи проекта за инфраструктура с изкуствен интелект“. Целта е генериране на икономическа стойност от над 15 трилиона тайвански долара или 510 милиарда щатски долара, до 2040 г., Тайван се стреми да се превърне в световен лидер в областта на изкуствения интелект, съобщава Reuters. Инициативата е насочена към създаването на 500 000 работни места и изграждането на три изследователски лаборатории на международно ниво.

Премиерът Чо Джунг-тай заяви във Facebook публикация късно във вторник, че Тайван се стреми да използва своя сектор на информационните и комуникационни технологии (ИКТ) и водещите си възможности за производство на полупроводници, за да се превърне в глобален фактор с влияние върху изкуствения интелект и „остров на интелигентните технологии“. В рамките на инициативата Тайван е определил три основни технологии като стратегически приоритети -  силициева фотоника, квантова технология и роботика с изкуствен интелект.

Силициевата фотоника е технология, разработена от тайванската  компания TSMC -  най-големият производител на чипове по договор в света. Много други фирми в индустрията също я развиват активно. Тайван също се надява да се превърне в ключов център за роботика с изкуствен интелект. Десетте проекта включват също разработването на суверенен изкуствен интелект и въвежданет му в широк спектър от индустрии. Бизнесът подкрепя формирането на Голям алианс на тайванската индустрия за роботика с изкуствен интелект. Тайван също планира да създаде верига от квантови технологии.

Правителството също така призовава за разширяване на инвестициите в иновации, свързани с изкуствения интелект, с над 100 милиарда тайвански долара (3,08 милиарда щатски долара),тъй като се стреми да се превърне в глобален център за таланти и инвестиции в областта на изкуствения интелект.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Звездите за бизнеса от 22 до 28 юни: Големите трансформации невинаги се случват бързо
Основателят и лидер на "Величие" Ивелин Михайлов закрива "Исторически парк"
Времето: Ще бъде предимно слънчево
Крал Чарлз III ще публикува данъчните си плащания за първи път като монарх
Куба предприема исторически завой към икономическа либерализация
tbi bank и JYSK си партнират, за да направят идеите за обновяване на дома по-достъпни
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
31 декември и 2 януари ще бъдат неработни дни
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Президентът Илияна Йотова: Скопие опитва да премахне текст от доклада на ЕП
Радев: Няма да допуснем санкции, които рефлектират негативно върху икономиката ни
Какво се случва с дълговете ви, когато умрете?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева