Вицепремиерът на ЕЦБ: Европа успя да избегне рецесията

Вицепремиерът на ЕЦБ: Европа успя да избегне рецесията

Европа успя да избегне рецесията и не се предвижда подобна перспектива за 2023 г. Всички ключови икономически показатели остават благоприятни, като се предвижда инфлацията да продължи да намалява, посочи вицепрезидентът на Европейската централна банка Луис де Гиндос по време на Осмия Делфийски икономически форум.

Като друга положителна новина банкерът определи "картината на устойчивост" на трудовия пазар в Европа.

Говорейки за пазара на труда, той каза още, че трябва да се избегне възможността за създаване на спирала повишаване на заплати- ново повишаване на цените, която би тласнала нагоре инфлацията.

Вицепрезидентът на ЕЦБ, цитиран от БТА, заяви още, че инфлацията като цяло отслабва в сравнение с достигнатите рекордни стойности, отчетени през октомври. Той обаче предупреди, че нивото на основната инфлация е по-устойчиво, отколкото се очакваше по-рано.

Като риск пред икономическото развитие на еврозоната Луис Де Гиндос определи структурната инфлация (причинени от структурни промени в икономиката), която остава висока за разлика от инфлацията като цяло.

Финансовите сътресения, причинени от колапса на американските банки Silicon Valley Bank и Signature Bank, и последвалото спешно спасяване на швейцарския кредитор Credit Suisse също бяха посочени като евентуални рискове.

Вдигането на лихвените проценти е от полза на банките от еврозоната, тъй като лихвеният им марж се подобрява, като по този начин "компенсира" разходите от спада при строителната активност и евентуалното увеличаване на просрочията по задълженията на кредитополучатели, каза още Луис Де Гиндос.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Лидерите на ЕС одобриха предложението България да приеме еврото от 1 януари 2026 г.
Естония е готова да приеме самолети на НАТО с ядрени оръжия на борда
От ГЕРБ отговориха на критиките на президента Радев
ЕС удължи санкциите срещу Русия, но не прие нов пакет
Зам.-кметът по финансите на София: Успех е, че върнахме бюджета и го преразгледахме
The Guardian: Централите на слънце и вятър в Китай са с капацитет, колкото производство на ток в Турция и Индонезия
Легендата Ана Уинтур, прототип на „Дяволът носи Прада“, се оттегля от главен редактор на сп. Vogue след 37 г.
Ердоган: Тръмп се съгласи на преговори в Турция за Украйна с участието на Путин