Big Tech без правила: Защо технологичните гиганти масово уволняват служители

Big Tech без правила: Защо технологичните гиганти  масово уволняват служители

Big Tech без правила: Защо технологичните гиганти масово уволняват служители

Twitter, Microsoft и други технологични гиганти масово съкращават служители - явление, безпрецедентно за ИТ сектора. Според портала Layoffs повече от 146 хиляди специалисти са загубили работата си в технологични корпорации и стартъпи през 2022 г. Предупредителните знаци за икономическо забавяне в ИТ се появиха в края на 2021 г. и продължиха през първото тримесечие на 2022 г. : Meta отчете спад на тримесечната печалба от 21%, а акциите на Netflix паднаха с 30% поради огромното изтичане на абонати. Слаби финансови резултати за тримесечието бяха публикувани и от Amazon, което разочарова инвеститорите.

Но това беше само началото.

Второто тримесечие се определя като най-лошото за технологичните гиганти през последните две десетилетия. През октомври и ноември много ИТ компании съобщиха, че са били принудени да вземат непопулярни решения: да съкращават персонал, да прекратят наемането на служители, да намалят бюджетите на екипите.

Защо се случват масовите съкращения?

Първо, ИТ индустрията неизбежно беше засегната от глобалните икономически сътресения, рязко нарастващата инфлация и повишаването на лихвите. Митът за безкрайния растеж, независимо от всичко, беше развенчан.

Второ, по време на пандемията електронната търговия преживя бум и технологичните гиганти усетиха своята суперсила. Приходите нараснаха, интересът към акциите на компаниите на борсата се увеличи. На върха на тази позитивна вълна мнозина надцениха своите прогнози: инвестираха твърде много пари в развитието на бизнеса, наеха твърде много служители.

ИТ секторът, също както останалата част от икономиката, вече до голяма степен усеща забавянето на икономическия растеж и предстоящата рецесия. Сравнението на динамиката на индексите S&P 500 и FAANG, обединяващ ценните книжа на петте световни технологични лидери: Meta , Amazon, Apple, Netflix и Google., говори за това, че акциите на Big Tech-компаниите поевтиняват значително повече от пазара като цяло: S&P 500 падна от върха с -18% , а  FAANG - с 39%. Индексът също е и предварителен индикатор, който отразява очакванията за представянето им. А отчетите за последния месец на Big Tech вече говорят за нарастващи проблем, казват наблюдатели.

Според анализатори сега всички компании ще се подготвят за продължаващото охлаждане на световната икономика и за по-комфортно дългосрочно бъдеще "не би било лошо тя да се охлади след десет години изпомпване на пари от националните банки". Ако паричните власти в близко бъдеще отново преминат към мека парична политика (намаляване на лихвения процент, увеличаване на баланса, нови програма за количествено облекчаване - QE), тогава нов кръг от инфлация ще доведе до по-тежка криза в глобална икономика, сравнима с Голямата депресия, смятат те.

„Big reduction“ в цифри

  • За абсолютен лидер по отношение на съкращенията може да се смята Twitter: компанията оряза половината от персонала си, който е общо 7,5 хиляди служители.
  • След публикуването на плачевни финансови резултати Meta уволни 11 000 души, което е 13% от всички служители.
  • Amazon планира да съкрати 10 хиляди служители. Това е около 1% от щата, но в същото време е най-голямото намаление на служители в историята на компанията.
  • Google въвежда рейтингова система и планира да уволни 10 000 "неефективни" служители през следващата година, тоест около 6% от щата.
  • Microsoft направи "структурни корекции": минус 1 000 служители (по-малко от 1% от щата).
  • Уволненията в разработчика на решения за електронна търговия Shopify засегнаха 1000 души по света, тоест една десета от персонала.
  • В компанията за дигитални плащания Stripe съкращенията застинаха 1,1 хиляди души. По груби изчисления това са 14% от персонала.
  • Борсата за криптовалута Coinbase обяви за съкращаване на 1,8 хиляди души.  или около 18% от щата.
  • В Netflix минаха две вълни на уволнения : първо бяха съкратени 150 души, а след това още 300. В резултат на това екипът беше намален с 4%.

Meta и историята на Марк Зукърбърг

От 2021 г. основният продукт на компанията Meta е Metaverse - нейната собствена метавселена с елементи на виртуална и разширена реалност. Въпреки това компанията преживява трудни времена и се опитва да мине през тях със следните мерки:

- съкращава привилегиите на служителите (пране, химическо чистене, обеди);

- отменя всички неключови разходи (например намалява офис разходите);

- съкращава бюджетите на екипа;

- закрива редица проекти;

- реорганизира отдели;

- спира наемането на работа;

- уволнява повече от 11 хиляди души (около 13% от държавата).

Защо?

В обръщение към служителите Марк Зукърбърг обясни, че пандемията е дала много силен тласък на растеж на много ИТ компании. Очаквало се е този растеж да продължи и след пандемията, но вместо това на пазара на онлайн реклама са се завърнали „старите тенденции“. През третото тримесечие на 2022 г. печалбите на компанията се свиха наполовина, а  акциите на компанията паднаха с 24%.

„Искам да поема отговорност за тези решения и как стигнахме до тук. Знам, че е трудно за всички и съжалявам особено за засегнатите“, написа Марк Зукърбърг до служителите.

Експертите смятат, че друга причина за тази позиция на корпорацията са неразумно огромните инвестиции в проекта за създаване на метавселената. Служителите са загрижени, че Марк Зукърбърг е буквално обсебен от идеята за нея. Подразделението на Reality Labs търпи милиарди долари оперативни загуби всеки месец.

Twitter: хардкор от Илон Мъск

Най-шумните и драматични решения в периода на „големите съкращения“ принадлежат на Илон Мъск, който в края на октомври 2022 г. приключи сделката за закупуване на Twitter.

С какво започна Мъск в Twitter?

- уволни висши мениджъри, включително главен изпълнителен директор и финансов директор;

- уволни 50% от служителитe;

- забрани дистанционната работа;

- постави ултиматума "или работа в хардкор режим, или напуснете!";

- опитва се да спечели обратно ключови служители, чийто опит е необходим за изграждане на нови функции на Twitter 2.0;

- изпрати съобщение до служителите, че ще бъдат присъдени изключителен брой акции за изключително представяне.

Защо?

По-рано Илон Мъск заяви пред Financial Times, че разходите на компанията надвишават приходите. Необходима е рационализация, в противен случай Twitter просто няма да бъде жизнеспособен и няма да може да расте. Основателят на компанията Джак Дорси обвинява себе си за масовите съкращения, тъй като "твърде бързо увеличилр размера на компанията" по свое време.

Microsoft: без много шум

Докато ръководителите на ИТ корпорациите в хор съжаляват и обясняват причините за съкращенията, Microsoft решава да направи всичко възможно най-тихо, без публични обръщения. Въпреки това в социалните мрежи се появяват публикации на уволнените се налага това да се коментира по някакъв начин.

Какво прави Microsoft?

- прекратява договори с контрагенти в областта на подбора и спира наемането на нови служители;

- разпуска едно от подразделенията и кани служителите си да се преместят на други позиции в корпорацията или да започнат да търсят нова работа;

- уволнява около 1000 служители.

Защо?

Microsoft и по-специално главният изпълнителен директор на корпорацията Сатя Надела не направиха публични изявления. Но, според Business Insider, съкращенията са засегнали почти всяко подразделение на корпорацията. Освен това сред уволнените има както новодошли, така и стари служители. Представител на компанията коментира ситуацията пред изданието по следния начин: „Както всички компании, ние редовно оценяваме бизнес приоритетите си и съответно правим структурни корекции.“  Трябва да отбележим, че през октомври Microsoft обяви най-бавния ръст на приходите си от пет години насам. Основните причини са трудните икономически условия, спадащото търсене на операционни системи, облачен софтуер и игри на XBox.

Кей Си Лемсън, дългогодишен ветеран от Microsoft и продуктов мениджър в офиса на главния технологичен директор, наскоро туитна: „Кой има два вдигнати палеца и кой току-що беше уволнен от Microsoft тази сутрин? Доста добра година беше 2022-ра..."

Shopify: Залогът не се изплати

Shopify е канадска компания за софтуер за онлайн пазаруване. Тя стана звездата на пандемията като за две години бизнесът ѝ се утрои, но след това рязко се срина: приходите и акциите на компанията паднаха.

Какво прави Shopify?

- уволнява 10% от служителите по цял свят.

Защо?

В бележка до служителите главният изпълнителен директор Тоби Лютке обясни, че технологичната компания за онлайн магазини е заложила много на бума на електронната търговия в ерата на пандемията. „В крайна сметка решението да направя този залог беше мое и сгреших. Сега трябва да се адаптираме. В резултат на това трябва да се сбогуваме с някои от вас днес и дълбоко съжалявам за това“, пише Лйтке в бележка.

Coinbase: Крипто бумът приключи

За борсата за криптовалута Coinbase 2022 г. беше особено мрачна година. През второто тримесечие пазарът на криптовалути се срина и компанията загуби повече от $1 млрд. В резултат на това цената на акциите на Coinbase падна с около 60%.

Какво прави Coinbase?

- замразява наемането и анулира вече издадени оферти;

- уволнява 18% от персонала.

Защо?

Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг цитира "депресивни" пазари и страхове от предстояща рецесия в бележка до служителите. Отбелязва и че бил прекомерно разширен по време на крипто бума, а разходите за служители са „твърде високи, за да се управлява ефективно този несигурен пазар“.

По материали от чуждестранния печат

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ