Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|BILLA България ускорява разширяването си: 10 нови магазина и 43 млн. евро инвестиции през 2026 г.
BILLA България отчита стабилен растеж през 2025 г., като реализира оборот от 820 млн. евро, което представлява увеличение от 6,3% спрямо 2024 г. На база един и същ брой магазини ръстът възлиза на 3,5%, което показва устойчиво развитие на бизнеса на фона на динамична икономическа среда.
През март 2026 г. компанията отчита 0,4% инфлация в покупните цени, докато продажните цени отбелязват дефлация от -1,27% спрямо същия период на предходната година. Това се случва в контекст на 0,9% месечна инфлация в страната, което подчертава ценовия натиск върху търговския сектор и активната политика на компанията по отношение на крайните цени.
За 2026 г. BILLA България планира инвестиции в размер на 43 млн. евро. Те включват откриването на 10 нови магазина, навлизане в 6 нови града, създаване на над 300 нови работни места и реновация на 15 съществуващи обекта. Сред населените места, където за първи път BILLA ще отвори врати, са Раднево, Дряново, Генерал Тошево, Гълъбово, Лозен и Хисаря. Дългосрочната цел на компанията остава достигане на 200 магазина до 2028 г., при текуща мрежа от 173 магазина в 55 града.
Пазарните нагласи в България, базирани на проучване, поръчано от REWE Group, показват засилен фокус върху цените и промоциите – 69% от потребителите купуват повече продукти на промоция, а 57% посочват качеството като водещ фактор при избор на магазин. Същевременно 53% от анкетираните заявяват, че устойчивостта влияе върху техните решения за покупка.
В областта на устойчивото развитие BILLA България продължава разширяването на енергийната си инфраструктура. До края на 2026 г. компанията планира 60 обекта с фотоволтаични системи, 24 системи за съхранение на енергия и 50 зарядни станции за електромобили в 20 града. В момента над 30% от използваната енергия е от възобновяеми източници.
Асортиментът на собствените марки надхвърля 2 200 продукта в 34 бранда, като над 75% от оборота идва от български доставчици. Делът на собствените марки е 23% през 2025 г., с цел 30% до 2030 г.
По време на великденския период клиентите са закупили над 800 000 кг месо, повече от 7 млн. яйца и над 350 000 козунаци, като се отчита ръст при плодовете и зеленчуците спрямо предходната година.
Компанията продължава да бъде сред значимите работодатели в страната с над 5 600 служители и социални инициативи, подпомогнали над 600 семейства за последното десетилетие.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Сенатът на САЩ утвърди Джей Клейтън за директор на Националното разузнаване
Свят |Над 1000 експерти по изкуствен интелект призоваха за механизми, които да позволят забавяне на развитието на AI
Технологии |За година: „Реал Мадрид“ постигна исторически финансов рекорд с ръст на приходите от 3,1% до 1,221 млрд. евро
Спорт |Крайна израелска заселническа група се опитва да установи присъствие в Южна Сирия
Свят |Европейските фондови борси регистрират понижения преди решението на Фед за лихвите*
Финанси |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Vivacom надгражда развитието на своите лидери с нова обучителна концепция
Компании | Advertorial |САЩ и Иран си размениха удари, петролът отново поскъпна
Свят |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |Преживяване, което клиентите ще запомнят
Маркетинг |Времето: Слънчево и горещо
България |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
Общество9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
ТехнологииЕлементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
МаркетингФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияADVERTORIAL
Vivacom надгражда развитието на своите лидери с нова обучителна концепция
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Коментари
Няма въведени кометари.